Andımız okullarda okutulmalı mı anketi
Andımız okullarda okutulmalı mı anketi

Andımız okullarda okutulmalı mı?

Andımız okullarda okutulmalı mı?

Andımız okullarda okutulmalı mı anketi açılmıştır.

Andımız okullarda okutulmalı mı?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Andımız okullarda okutulmalı mı? Danıştayın andımız kararı tam bir fecaat

Danıştayın andımız kararı tam bir fecaat.

Karar gerekçesinde, “Anayasa ve Milli Eğitim Kanunu’nda belirtilen amaçlar doğrultusunda eğitim ve öğretim vermek zorunda olan ilköğretim kurumlarında Anayasal ve yasal ilke ve kurallara aykırı bir yönü olmadığı yargı kararıyla da saptanmış ‘Öğrenci Andı’nın kaldırılmasının üst hukuk normlarına aykırı olduğu ve ülkenin geleceği çocukların eğitimlerinin milli olmaktan uzaklaşacağı savlarıyla bu davanın açılabilmesi için Türk vatandaşı olmak yeterlidir.” tespiti yapıldı.

Andımız okullarda okutulmalı mı? Danıştayın andımız kararı en çok öğrencileri mağdur edecek.

Danıştay vermiş olduğu kararla kaldırılmış olan öğrenci andını tekrar geri getirdi. Bu nedenle öğrenciler yağmur, çamur, sıcak, soğuk demeden okulların önünde en az yarımşar saat bekleyerek ant söylemek zorunda bırakıldı. Danıştay kararına katılmak mümkün değil. Böyle bir karar vermek yerine yarım saat daha fazla matematik dersi verilmesine karar verilseydi en azından daha zeki bir nesil yetişirdi. Bazı Mahkemeler kararlarına Türk Milleti adına karar verdiklerini yazarlar ama bu sadece yazıda kalır. Hangi ana evladının soğukta, karda, kışta yarım saat ayakta beklemesini ister ki? Türk Milletinin bir ferdi olarak çoluk çocuğumuzun yaz kış demeden ayakta bekletilmek suretiyle ant okutulmasının çocuklarımızı nasıl daha vatansever yapacağını anlamakta güçlük çekiyorum. Kaldı ki bu ülkede sadece Türk yok. Kürt var, lazı var, Çerkezi var. Vatanseverlik sözde değil özdedir. Çocukları robot gibi ant okutmakla vatansever yapamazsınız. Biz yıllarca ant okuttukda hangi derdimize derman oldu? Madem ant çok faydalı bir şey o zaman değerli Danıştay üyeleri her sabah yarım saat ayakta beklemek suretiyle ant okuyup öyle işe gitsinler. Umarım bu karardan geri dönülür. Yada konu ile ilgili yasal bir düzenleme yapılır.

Hem 1933’ten beri okutulduda ne oldu? Hangi derdimize derman oldu? Onlarca darbe yaşadık, pkk kuruldu, dhkp-c kuruldu, fetö kuruldu, adını anmadığım daha bir çok terör örgütü kuruldu. Demek ki bu insanlara andımızı okutmak çokta bir işe yaramamış. Bu sevgi usta eğitimciler tarafından eğitim esnasında öğretilmesi gereken bir sevgidir. Yoksa vatan sevgisi robot gibi çocuklara moda mod her sabah andımızı okutmakla olmaz.

Andımız okullarda okutulmalı mı? Kulislerde konuşulan bilgilere göre yargı camiası okutulması gerektiğini düşünüyor.

Üstelik yargı camiasında büyük bir çoğunluk Danıştay kararının doğru olduğu yönünde. Buda yargı camiasıyla ilgili kafamda çok büyük soru işaretleri oluşmasına sebep oldu. Çünkü sonuçta Danıştay bence bu kararla birlikte hukukilik denetimini aşarak yerindelik denetimi yapmıştır. Umarım bir an önce konu hakkında yasal bir düzenleme yapılır.

Hakkında Kazım Karabekir

Bürokrat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.