Suriyelilere vatandaşlık verilmeli mi?
Suriyelilere vatandaşlık verilmeli mi?

Suriyelilere vatandaşlık verilmeli mi?

Suriyelilere vatandaşlık verilmeli mi?

        Suriyelilere vatandaşlık verilmeli mi? Yoksa sınır dışı mı edilmeliler.

Suriyelilere vatandaşlık verilmeli mi?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

        Konu yoruma ve tartışmaya açılmıştır. Bizce elbetteki insanlık namına yapılması gereken bir harekettir. Kaldı ki sn. Cumhurbaşkanımız son günlerde bu konuda yaptığı açıklamada Suriyelilere vatandaşlık verilebileceğini beyan etti. Hukuk ve adalet açısından da olması gereken budur. Çünkü hukuk ve adalet sadece yazılı hukuk kuralları değil, aynı zamanda beşeriyetin büyümesi ve gelişmesi açısından kullanılabilecek bir araçtır. Tek yapılması gereken ufak tefek değişikliklerdir. Ayrıca Afrin operasyonu da gösterdi ki teröristlerden temizlenen yerlere tekrar geri yerleştirilecekler. Yani aslında Türkiye’de kalan Suriyeliler şuanda misafir konumunda. İster kalsınlar ister dönsünler bu aşamada bekleyip görmek lazım ve misafirlerimize iyi davranmamız lazım.

       Ama ne yazık ki bazı algı operasyonlarıyla sırf siyasi emeller için tüm Suriyelileri kötü gösterme çabası var. Şöyle ki her millette dilenen insanlar olur. İşte kamu oyunda yapılan haberlerde Suriyelilerin sadece olay çıkaran, dilenen insanlar olduğu algısı oluşturuluyor. Halbuki Ülkemize göç eden insanlar arasında sanatçısından tutunda nükleer fizikçisi dahi bulunmakta. Ama bunlar kasıtlı olarak göz ardı ediliyor ne yazık ki.

Suriyelilere vatandaşlık verilmeli mi sorusunun cevabı evet olabilir. Hayırda diyebilirsiniz.

       Hem insani olarak, hemde jeopolitik olarak evet veya hayır denmesinde bir sakınca yok. Ama eğer yarın öbür gün Suriye’de söz sahibi olmak istiyorsak Türkiye’nin ali menfaatleri için gerekirse Suriyelilere vatandaşlık dahi verilebilir. Böylece Suriye’ye kendi iç meselemizmiş gibi istediğimiz her zaman müdahale edebiliriz. Planlarımızı günlük değil, asırlık olarak yapmalıyız. Daha geniş bir perspektiften düşünülünce bu işten her türlü kazançlı çıkmamız mümkün. Tabi bu işin insani boyutunu anlatmaya gerek yok. Her gün kimyasal bombayla bombalanan insanlara yardım etmek boynumuzun borcudur. Çünkü biz Osmanlı’dan geliyoruz. Ve gidişatımızda Osmanlının yükselme devrindeki gibi. Sadece meseleleri siyasi olarak değil, Türkiye’nin menfaatleri açısından düşünmemiz gerekir.

Hakkında Hakim Mustafa POLAT

Öz geçmiş; Erzurum'da doğdum. İlkokulu Erzurum Şeker İlkokulu'nda, Ortaokulu Erzurum Sabancı Ortaokulu'nda, Liseyi ise Erzurum Merkez İmam Hatip Lisesi'nde Üniversite'yi ise uygulanan katsayı zulmü nedeniyle Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde tamamladım. Üniversite eğitiminden sonra Erzurum Barosu'na kayıtlı olarak avukatlık yaptım. İdari Yargı Hakimlik Sınavı'na kazanarak Hakimlik stajına başladım. İki yazılı, iki mülakat sınavından sonra HSYK tarafından mesleğe kabul edildim. Şuan halen Kastamonu İdare Mahkemesinde hakimlik yapmakta olup, Kastamonu Üniversitesi Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans eğitimimi ''Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması'' teziyle başarıyla bitirmiş bulunmaktayım. Ayrıca Ceza hukuku alanında yazılmış 100'e yakın makalem bulunmaktadır. Biyografi: www.mustafapolat.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!