17 ve 25 Aralık savcılarına suç duyurusu 01.01.2014
17 ve 25 Aralık savcılarına suç duyurusu 01.01.2014

17 ve 25 Aralık savcılarına suç duyurusu 01.01.2014

17 ve 25 Aralık savcılarına suç duyurusu 01.01.2014

17 ve 25 Aralık savcılarına suç duyurusunda bulunuldu:

POLAT; ”Her vatandaş suç duyurusu yapabilir” dedi.

    Avukat Mustafa Polat, İstanbul merkezli operasyonda gizliliğin ihlal edildiği gerekçesiyle duyurusunda bulundu. Mustafa Polat, “Her vatandaş suç duyurusunda bulunmalı. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti tüzel kişiliği yıpratılıyor” dedi.

Savcılar tarafından soruşturmanın gizliliği ihlal edildi.

Erzurum Barosu avukatlarından Mustafa Polat, İstanbul Başsavcı vekili Zekeriya Öz“ün talimatıyla başlatılan operasyonda soruşturmanın gizliliğinin ihlal edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Polat, yaptığı açıklamada, kamuoyunda “17 Aralık operasyonu” olarak bilinen soruşturmada, gizli kalması gereken bilgi ve belgelerin birtakım kişilerce medyaya sızdırıldığını belirterek, “Soruşturmanın medyaya sızdırılıp bakanlık makamında bulunan kişilerin masumiyet karineleri ihlal edilmek suretiyle, bakanlık makamı yıpratılmış, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tüzel kişiliği zarara uğratılmıştır” dedi.

Bu eylemlerde ekonomi hedef alındı.

    Bu eylem sonucunda dolar ve faizlerin yükseldiğini, dış borçlanma maliyetinin arttığını ve borsa ve milli gelir seviyesinin düştüğünü kaydeden Polat, “Bu eylemin Türkiye’ye maliyeti şu an itibarıyla 100 milyar dolardır. Bu zarar daha da artmaktadır. Soruşturmanın gizliliği ihlal edilmiş, yargıya olan güven zedelenmiştir” diye konuştu.

BAKANLIK YIPRATILIYOR

    Bu süreçte, devletin daha fazla yıpratılmaması ve milletin daha fazla zarar görmemesi için gerekli yasal önlemlerin alınması gerektiğini belirten Mustafa Polat, “soruşturmanın gizliliğini ihlal eden” kişi ve kişilerin cezalandırılmasını için suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Suç duyurusu dilekçesini Adalet Bakanlığı ile HSYK‘ya gönderdiğini belirten Mustafa Polat, “Her vatandaşın suç duyurusunda bulunması gerekiyor çünkü bakanlık makamı yıpratılıyor” dedi.

Haberin Orijinal Metni:

17 ve 25 Aralık savcılarına suç duyurusu 01.01.2014 17 ve 25 Aralık savcılarına suç duyurusu 01.01.2014

Ek Bilgi:

Dönemin meslekten ihraç edilen 17 ve 25 aralık savcılarıyla ilgili karar müştekilere tebliğ edildi.

HSYK 2. dairesi tarafından yapılan incelemede savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara,  Mehmet Yüzgeç ve bir hakim hakkında 12.05.2015 tarihi ve 2015/311 sayılı ilamla meslekten ihraç kararı verildi.

Verilen ihraç kararı geçtiğimiz günlerde müştekilere de tebliğ edilerek itiraz hakları olduğu hatırlatıldı.

Konuyla ilgili olarak konuşan müşteki  Av. Mustafa Polat “Bu tür soruşturmalarda müştekilere verilen itiraz hakkı tamamen prosedür gereği” şeklinde beyanda bulunarak karara itiraz etmeyeceklerini ifade etti.

Konu ile ilgili olarak aşağıdaki haberlere de göz atabilirsiniz.

A Haber Deşifre programına konuk olduk 21.09.2013

Zekeriya Öz ve Celal Kara hakkında kovuşturma izni verildi

Aydın Doğan ve Koç Holdinge suç duyurusu 13.09.2013

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet