Charlie Hebdoya suç duyurusu 20.01.2015
Charlie Hebdoya suç duyurusu 20.01.2015

Charlie Hebdoya suç duyurusu 20.01.2015

Charlie Hebdoya suç duyurusu 20.01.2015

Charlie Hebdoya suç duyurusu;

       Erzurum’da bir avukat, dini inançları kötüye kullanması nedeniyle Paris’te yayınlanan Cumhuriyet Gazetesi ve Charlie Hebdo dergisine bir ceza davası açtı – Avukat Polat: “Peygamberimizin bir sözü üzerine İstanbul’u fetheden bir kuşağın oğullarıyız. Böyle bir kuşağın oğulları olarak biz, ona karşı olan bu saygısızlık nedeniyle, cezai bir şikayet dilekçesi ile gerekli olanı yaptık “

ERZURUM (AA) – Erzurum’da bir avukat Paris’te yayınlanan Cumhuriyet Gazetesi ve Charlie Hebdo dergisine bir ceza davası açtı.

Peygamber Efendimiz’in resminin çizilmesine müsade etmeyiz.

        Avukat Mustafa Polat, resmini çizip yayımlamak İslam’a göre günah olarak kabul edilmesine rağmen, Peygamber’in temsili resminin dünyanın dört bir yanındaki 14 Ocak 2015 tarihli Charlie Hebdo dergisinde ticari amaçlarla ve aşağılayıcı bir şekilde çizildiğini belirtti. Aynı gün Türkiye’de yayınlanan Cumhuriyet Gazetelerinin ciltlik şikayetinde Erzurum Cumhuriyet Savcılığına yapılan dilekçe sunulmuştur.

Polat şöyle devam etti;

       Halkın dini değerlerinin, basın tarafından ifade özgürlüğünün ötesine geçerek, Peygamberimiz Hz. Muhammed ve İslam dini ile ilgili olarak aşağılayıcı ifadeler üreterek, özellikle dini değerleri “Makam” büyük “dediğini dile getiren gazetenin ve halkın kin ve düşmanlığa teşvik edildiğini dile getiren gazete, yapılan yayınlardan dolayısıyla yapılan saldırının insanların kışkırtıldığını dolaylı yoldan da ispatladığını vurguladı.

Tahrik dolu çizimler tamamen daha fazla satmak için,

       Derginin ve gazetenin önümüzdeki ve önceki satış rakamları incelendiğinde, bu tür haberlerin satışları artırmak için yapıldığı ve maddi kaygılarla tamamlandığı ifade edilen Polat, ifade özgürlüğü ile ilgisi bulunmadığını belirtti aynı zamanda anayasada da bulunabilirken, bunun ifade özgürlüğüyle veya basın özgürlüğü konusunda da bir kaygı taşımadığını vurguladı.
Polat, İslam dinine inanmış bir kişi olarak, suçları Türk Ceza Kanununda tanımlanan 216/3, 218. maddede yer alan bu dergiye karşı şikayetçi ve davacı olduğunu belirtti ve bu yayınları maddi kaygılarla ve aynı gazeteyi bu gazetede yayınlayarak aynı suçu işleyen Cumhuriyet Gazetesi’ne karşı da, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu rapor alınca Hz. Muhammed’in resminde bir uzman raporu istediğini kaydetti. resmen ispatlanacak.

Avukat Polat,

       Bu konuda yapılan yazılı açıklamada, “İstanbul’u peygamberimizin sözleriyle yakalamış bir kuşağın oğullarıyız” dedi. Ona karşı saygısızlık gerekçesiyle, cezalandırılmaması gereken bir şey yaptık. Mahkemeler Türk milleti adına karar alırlarsa, bu yayınları yapanları cezalandırmaları gerekir. Çünkü milletimizin dini inançları istismar edildi.

NOT: Döküman içeriği hakkında yabancı dilde yazılmış olması. Hiçbiri bilginiz ve sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Kaynaklar:
https://www.youtube.com/watch?v=iE1w0JWoCQo

Haberin Türkçe Metni:
Radikal

Konu ile ilgili aşağıdaki haberlere de bakabilirsiniz.

Cumhuriyet yazarları ve Charlie Hebdo dergisi hakkında yazılı basın açıklaması yapıldı 20.01.2015

Cumhuriyet gazetesi yazarları ve Charlie Hebdo hakkında suç duyurusu 20.01.2015