Cumhuriyet gazetesi yazarları ve Charlie Hebdo hakkında suç duyurusu 20.01.2015
Cumhuriyet gazetesi yazarları ve Charlie Hebdo hakkında suç duyurusu 20.01.2015

Cumhuriyet gazetesi yazarları ve Charlie Hebdo hakkında suç duyurusu 20.01.2015

Cumhuriyet gazetesi yazarları ve Charlie Hebdo hakkında suç duyurusu 20.01.2015

    Cumhuriyet gazetesi yazarları ve Charlie Hebdo hakkında suç duyurusu;

– Erzurum’da bir avukat, Paris’te yayınlanan Charlie Hebdo dergisi ile Cumhuriyet gazetesi hakkında, dini inançların suistimal edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu – Avukat Polat: “Bizler peygamberimizin bir sözüyle İstanbul’u fethetmiş bir neslin evlatlarıyız. Böyle bir neslin evlatları olarak ona saygısızlık edildiği için de gerekeni yapıp, suç duyurusunda bulunduk”

ERZURUM (AA) – Erzurum’da bir avukat, Paris’te yayınlanan Charlie Hebdo dergisi ile Cumhuriyet gazetesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Konu ile ilgili olarak Avukat Mustafa Polat,

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, Charlie Hebdo dergisinin 14 Ocak 2015 tarihli tüm dünyada, Cumhuriyet gazetesinin de aynı gün  Türkiye ‘de yayınlanan basımlarında İslam dinine göre resminin çizilmesi ve teşhir edilmesi dahi günah sayılan Hz. Muhammed’in temsili resminin ticari amaçlarla ve küçük düşürücü şekilde neşredildiğini belirtti.

İslam diniyle alay edildi.

    İlgili dergide ve gazetede yer verilen birtakım yazılarla özellikle “Affedildi, Allah büyüktür” başlıklı yazıyla İslam diniyle ve Hz. Muhammed ile ilgili küçük düşürücü beyanlarda bulunmak suretiyle halkın basın yayın yoluyla dini değerlerinin ifade özgürlüğünü aşacak şekilde aşağılandığı ve halkın kin ve düşmanlığa tahrik edildiğini ifade eden Polat, yaptığı yayınlardan dolayı derginin saldırıya uğramasının da insanların tahrik edildiğine dolaylı olarak kanıt teşkil ettiğini vurguladı.

İfade özgürlüğü ile hiçbir alakası yok.

    Derginin ve gazetenin bu haberlerden önceki ve sonraki satış rakamları incelendiğinde bu tür haberlerin satışları artırmaya yönelik ve tamamen maddi kaygılarla yapıldığını, anayasada da karşılığını bulan ifade özgürlüğüyle hiçbir alakasının bulunmadığının anlaşılacağını belirten Mustafa Polat, dini değerlerin aşağılandığını ve bunun da basın özgürlüğüyle veya ifade özgürlüğüyle hiçbir alakası bulunmadığını vurguladı.

    İslam dinine inanan bir kişi olarak bu yayınları maddi kaygılarla yapan ve TCK‘da tanımlanan 216/3, 218. maddelerde yer alan suçları işleyen dergiden ve bu derginin yayınlarına kendi gazetesinde yer vermek suretiyle suç işleyen Cumhuriyet gazetesinden de davacı ve şikayetçi olduğunu kaydeden Polat, Hz. Muhammed’in çizilen resmi hakkında bizzat Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bilirkişi raporu aldırılması talebinin olduğunu, bu rapor aldırıldığında haklılığının resmi olarak ortaya çıkacağını bildirdi.

Bizler Fatih Sultan Mehmet’in torunlarıyız.

    Avukat Mustafa Polat, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Bizler peygamberimizin bir sözüyle İstanbul ‘u fethetmiş bir neslin evlatlarıyız. Böyle bir neslin evlatları olarak ona saygısızlık edildiği için de gerekeni yapıp, suç duyurusunda bulunduk. Eğer mahkemeler Türk milleti adına karar veriyorsa bu yayını yapanlara da ceza vermeleri gerekir. Çünkü milletimizin dini inançları suistimal edilmiştir” ifadesini kullandı.

Görsel Basın Açıklaması

Haberin Orijinal Metni:

Cumhuriyet gazetesi yazarları ve Charlie Hebdo hakkında suç duyurusu 20.01.2015
Erzurum’da bir avukat, Paris’te yayınlanan Charlie Hebdo dergisi ile Cumhuriyet gazetesi hakkında, dini inançların suistimal edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu – Avukat Polat: “Bizler peygamberimizin bir sözüyle İstanbul’u fethetmiş bir neslin evlatlarıyız. Böyle bir neslin evlatları olarak ona saygısızlık edildiği için de gerekeni yapıp, suç duyurusunda bulunduk dedi. Cumhuriyet gazetesi yazarları ve Charlie Hebdo hakkında suç duyurusu 20.01.2015

Konu ile ilgili olarak aşağıdaki haberlere de göz atabilirsiniz.

Cumhuriyet yazarları ve Charlie Hebdo dergisi hakkında yazılı basın açıklaması yapıldı 20.01.2015

Charlie Hebdoya suç duyurusu 20.01.2015

Hakkında Mustafa POLAT

Öz geçmiş; Erzurum'da doğdum. İlkokulu Erzurum Şeker İlkokulu'nda, Ortaokulu Erzurum Sabancı Ortaokulu'nda, Liseyi ise Erzurum Merkez İmam Hatip Lisesi'nde Üniversite'yi ise uygulanan katsayı zulmü nedeniyle Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde tamamladım. Üniversite eğitiminden sonra Erzurum Barosu'na kayıtlı olarak avukatlık yaptım. Kastamonu Üniversitesi Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans eğitimimi ''Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması'' teziyle başarıyla bitirmiş bulunmaktayım. Ayrıca Ceza hukuku alanında yazılmış 100'e yakın makalem bulunmaktadır. Evliyim.