Süleyman Demirele suç duyurusu 26.09.2013
Süleyman Demirele suç duyurusu 26.09.2013

Süleyman Demirele suç duyurusu 26.09.2013

Süleyman Demirele suç duyurusu 26.09.2013

    Süleyman Demirele suç duyurusu; Süleyman Demirel ve 28 Şubat bağlantısı hakkında Avukat Mustafa Polat bulunduğu suç duyurusunda, “Cumhurbaşkanlığı, askerlerin verdiği brifingleri yargıya taşımak yerine BÇG’yle ittifak kurdu. Demirel, brifingi ihbar etseydi darbe yaşanmayacaktı” ifadelerini kullandı.
28 Şubat’a ilişkin 103 sanığın ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren devirmeye, iştirak’ suçundan yargılandığı davada, müşteki avukatı Mustafa Polat, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hakkında suç duyurusunda bulundu. Polat sanıkların etkin pişmanlıktan yararlanıp yararlanmayacağının sorulmasını da istedi.

SİZLERLE İŞBİRLİĞİ YAPARIM

    Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi aracılığıyla Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen dilekçede, iddianamedeki, ‘İrticai faaliyetler ve Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan çalışmalar’ başlıklı belgeye göre; Cumhurbaşkanlığı’nın, BÇG ile irtibatlı olduğunun anlaşıldığı ifadelerine yer verildi. Dilekçede, “Cumhurbaşkanlığı, askerlerin verdiği brifingle ilgili, yargıya müracaat etmek yerine ‘sizlerle işbirliği yaparım’ diyerek, BÇG ile ittifak kurmuştur” iddiasında bulunuldu.

TALİMATLA İNCELEME YAPTI

    Cumhurbaşkanlığı’nın BÇG’den gelen talimatla Emniyet Genel Müdürlüğü personeli hakkında inceleme başlattığı savunulan dilekçede, 28 Şubat sürecinin, 17 Ocak 1997’de Demirel’e verilen brifingle başladığının söylendiği kaydedildi. Dilekçede, şunlar ifade edildi: Suç unsuru taşıyan bir brifing, Demirel’e ilk verildiği anda ihbar edilseydi, bu süreç hiç yaşanmayacaktı ve bu darbe hiç olmayacaktı. En büyük temennimiz, bu illegal yapıyla bağlantılı olduğunu düşündüğümüz herkesin cezalandırılmasıdır.”

YÜCE DİVAN YOLU AÇILABİLİR

    Demirel hakkında yaptığı suç duyurusunu AKŞAM’a değerlendiren avukat Mustafa Polat, Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanlarının ‘vatana ihanet’ suçu dışında yargılanamayacaklarını, ancak ‘darbe’ suçunun da ‘vatana ihanet’ kapsamında olduğunu savundu. Polat şöyle konuştu: İddianamedeki belge ve ifadeler Demirel’in de, darbecilerle işbirliği yaptığını ortaya koyuyor. 28 Şubat Davası mahkumiyetle sonuçlanırsa, darbe suçu sabit olur. Darbe ‘vatana ihanet’ kapsamında bir suçtur. Bu durumda Demirel hakkında da Yüce Divan’da yargı yolu açılabilir.

Haberin Orijinal Metni:

Süleyman Demirel haberi. 28 Şubat’a ilişkin 103 sanığın ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren devirmeye, iştirak’ suçundan yargılandığı davada, müşteki avukatı Mustafa Polat, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hakkında suç duyurusunda bulundu. Polat sanıkların etkin pişmanlıktan yararlanıp yararlanmayacağının sorulmasını da istedi. Süleyman Demirele suç duyurusu 26.09.2013 28 Şubat’a ilişkin 103 sanığın ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren devirmeye, iştirak’ suçundan yargılandığı davada, müşteki avukatı Mustafa Polat, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hakkında suç duyurusunda bulundu. Polat sanıkların etkin pişmanlıktan yararlanıp yararlanmayacağının sorulmasını da istedi. Süleyman Demirele suç duyurusu 26.09.2013

Konu ile ilgili olarak aşağıdaki habere de göz atabilirsiniz.

28 Şubat vatana ihanettir 29.10.2014