Avukatların Baro Doktorların TTB üyesi olma zorunluluğu kaldırılıyor
Avukatların Baro Doktorların TTB üyesi olma zorunluluğu kaldırılıyor

Avukatların Baro Doktorların TTB üyesi olma zorunluluğu kaldırılıyor

Avukatların Baro Doktorların TTB üyesi olma zorunluluğu kaldırılıyor

        Avukatların baro doktorların TTB üyesi olma zorunluluğu kaldırılıyor. Hükumetin yapmış olduğu çalışmalar sonucunda meslek kuruluşlarına ilişkin yeni düzenleme yapılacak. Avukatların Baro ‘ya, doktorların Türk Tabipler Birliği ‘ne üye olma zorunluğu olmayacak. Avukat ve doktorlar mesleklerini ifa ederken daha özgür olacaklarından pozitif bir değişiklik olduğu söylenebilir. Çünkü bir avukat istediği şehirde zaten görev yapabiliyor. Dolayısıyla zaten baroların var olmasının çok bir önemi bulunmuyor.
       Aynı şekilde meslek kuruluşlarının başındaki Türk ibaresi de meslek kuruluşları tarafından kullanılamayacak. Bu ibarenin kullanımına izin verme yetkisi Bakanlar Kurulu ‘na aitti. Yetkide paralellik ilkesi gereği bu ibareler yine Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırılacak.

Avukatların baro doktorların TTB üyesi olma zorunluluğu kaldırılıyor, Metin Feyzioğlu’nun istifa etmesi gerekir;

        Tabipler Birliği tam bir siyasi kurum. Doktorların dertleriyle uğraşmaktan başka her işle uğraşıyorlar. Barolar Birliğine gelince bu Metin Feyzioğlu ‘nun ilk vukuatı değil. Adam göreve gelmiş geleli siyasi ve kişisel hırsları yüzünden öyle açıklamalar yaptı ki olan Avukatlara oldu. Bir çok hak Avukatların elinden alındı. Daha öncede bir çok kez siyasi yorumlarda bulunmuş avukatları zor durumda bırakmıştı. Onun zamanında avukatlık mesleği hiç olmadığı kadar değer kaybetti. Bu nedenle Metin Feyzioğlu ‘nun bir an önce istifa etmesi yargı mesleğinin olmazsa olmazı avukatlar açısından daha hayırlı olur.

Avukatların baro doktorların TTB üyesi olma zorunluluğu kaldırılıyor, yapılan çalışmalara gelince;

        Yapılan çalışmalar gayet yerinde oldu. Avukatlara Barolara üye olma zorunluluğunun kaldırılmasının hayata geçirilmesi çok önemli. Çünkü Avukat dediğin zaman kimseye bağlı olmamalı. Oysa şimdi bakıyorsunuz Zorunlu müdafilik ücretleri veya Adli Yardım ücretlerinin tahsili için Avukatlar baronun eline bakıyorlar. Bu yetki Mahkemelere verilse en azından Avukatlar düzenli ücret alırlar. Bu konuda da düzenleme yapılması ve ücret ödeme yetkisinin Devlete bırakılması yerinde olur.

Hakkında Muhammed Sefa

İlk, Orta ve Lise Öğrenimimi Diyarbakır'da tamamladıktan sonra girdiğim Hukuk Fakültesi sınavını kazanarak Hukuk eğitimine başladım. Şuan halen hukuk fakültesi son sınıfta okumaktayım. Bekarım. Akademisyen olmak istiyorum. Boş zamanlarımda site işleriyle uğraşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.