Hakim Abdülvahap Dabakoğlu duruşma düzenini bozan Avukatlara tepki gösterdi.
Hakim Abdülvahap Dabakoğlu duruşma düzenini bozan Avukatlara tepki gösterdi.

Hakim Abdülvahap Dabakoğlu duruşma düzenini bozan Avukatlara tepki gösterdi.

Hakim Abdülvahap Dabakoğlu duruşma düzenini bozan Avukatlara tepki gösterdi.

       Hakim Abdülvahap Dabakoğlu duruşma düzenini bozan Avukatlara tepki gösterdi;

       Ankara 12. iş Mahkemesinde yaşanan olay; Mahkeme yargıcı Hakim Abdülvahap Dabakoğlu ‘nun duruşmaya ara vermesinden sonra yaşandı.

       Duruşma devam ettiği esnada bir Avukatın duruşma düzenini bozması ve bayan Avukatlardan birinin Hakime yönelik olarak ”terbiyesizlik yapma” deyip duruşma salonundan kaçması üzerine duruşmaya ara verilerek Mahkeme salonu boşaltıldı. Aradan sonra tekrar duruşmalara kaldığı yerden devam edildi. Bunun üzerine olay yerine gelen Ankara Baro Başkanı Hakan Canduran ve birkaç arkadaşı önceki olayla ilgili olarak duruşmalar devam ettiği esnada Hakim Abdülvahap Dabakoğlu ile görüşme talebinde bulundu. Ancak Hakim Abdülvahap Dabakoğlu duruşmalar devam ettiği ve vatandaşların bekletilerek daha fazla mağdur edilmemesi için bu talebi reddetti. Daha sonra duruşma salonundan dışarı çıkan Ankara Baro Başkanı Hakan Canduran ve yanındaki bir kaç Avukat Mahkeme kapısının önünde yüksek sesle: ”Hah işte nasılmış gördünüz mü, böyle yola gelir sonunda, böyle olacak” şeklinde bağırınca Hakim olaya müdahale etmek zorunda kaldı. Kürsüden inen Hakim Baro Başkanına yönelik olarak ”sen ne demek istiyorsun, böyle konuşmaya utanmıyor musun” şeklinde tepki göstererek kendini savundu. Bunun üzerine orada bulunan Avukatlar Hakime yönelik olarak: ”kendine gel, Hakim bey”, ”senin duruşman önemli değil şuan” şeklinde sataşmaya devam edip Hakimi yasak olmasına rağmen kameralara kaydedince olay tutanağa geçirildi. Bunun üzerine Avukatlarında tutanak tuttuğu öğrenildi.

Kişisel yorum:

       Duruşmanın düzen ve disiplini Mahkeme Hakiminden sorulur. Eğer duruşma düzenini bozan birisi varsa bu kişi Hakim tarafından önce uyarılır. Aynı şey devam ederse bu kişi duruşma salonundan çıkarılabilir. Hakim bu yetkisini bizzat Kanundan alır. Bir Avukat kibar bir üslupla Hakime rica edebilir ancak emir verircesine müdahale edemez. Bu Avukatlık disiplin kurallarına göre suçtur. Bu durumda Feyzioğlu’nun kendinden başlamak üzere olaya müdahale eden tüm Avukatlara soruşturma başlatması gerekirdi ancak olaya bizzat müdahil olan barolar birliğinin soruşturma açacağını sanmıyorum.

Hakim Abdülvahap Dabakoğluna tam destek

Hakkında Kazım Karabekir

Bürokrat

Göz at

HSK Birinci Dairesinin Danıştay Başkanının Kızıyla ilgili Basın Açıklaması

HSK Birinci Dairesinin Danıştay Başkanının Kızıyla ilgili Basın Açıklaması

HSK Birinci Dairesinin Danıştay Başkanının Kızıyla ilgili Basın Açıklaması HSK Birinci Dairesinin Danıştay Başkanının Kızıyla …

Bir Yorum

  1. Güzel paylaşım için teşekkürler. Hukuk.net yönetimi olarak bizde değerli hakimimizin yanındayız. Ayrıca talebiniz üzerine yazının seo ayarları yapılmış paylaşımınız googlede 1. sayfa 1. sıraya yükseltilmiştir. İyi çalışmalar dileriz.

Bir Cevap Yazın