Hakim Abdülvahap Dabakoğluna tam destek
Hakim Abdülvahap Dabakoğluna tam destek

Hakim Abdülvahap Dabakoğluna tam destek

Hakim Abdülvahap Dabakoğluna tam destek

       Hukuk.net üyeleri olarak Hakim Abdülvahap Dabakoğluna tam destek veriyoruz. Hakim Abdülvahap Dabakoğluna soruşturma açıldı peki ya Avukatlara neden soruşturma açılmadı? Avukatlık Hakimlikten daha güvenli bir meslek midir? Öyleyse tüm Hakimler istifa edip Avukatlık yapsın. Siz avukat olarak Hakime ağzınıza geleni söyleyeceksiniz ama Hakim ağzını açtımı hemen hakkında soruşturma başlatılacak. İşte Hakim hakkında söylenen sözler:

Ankara Baro Başkanı Hakan Canduran Hakime yönelik olarak;

1- “Böyle bir üslupla olmaz, bana ‘siz’ diyeceksiniz”.. (başka emrin?)

2- ”Sizi duruşmaya almazsa tutanak tutun ben HSK’ye bildiririm, gösteririm ona, bu kendini cezada sanıyor, bu kim oluyor, biz hepinizin arkasındayız.” (kendisini yasanın üzerinde görüyor)

3- Hakim Avukatları duruşmaya alınca “Hah işte nasılmış gördünüz mü, böyle yola gelir sonunda, böyle olacak” (yargıya rot balans ayarı yapıyor)

Aynı Canduran, Ankara Baro Başkanlığı’nın internet sitesine koydurduğu basın açıklamasında:

1- “Yerini ve haddini sindirememiş bu zat..”

2- “Kendini bilmeyen bu şahsın…”

3- “Bu davranışların kabul göreceği tek ortam kabadayılıktır…”

4- “Kaba kuvvet sanan zorbalık düzeni…”

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’ndan inciler;

1- “Hâkimliğini unutmuş, kabadayılığa özenmiş ve kürsüden inerek baro başkanımızın üzerine yürümüştür.” (kimsenin kimsenin üzerine yürüdüğü yok, Hakim sadece konuyu izah etmeye gitmiş)

2- “Utanç verici bu davranışı ile bu kişi hâkimlik mesleğine yakışmadığını göstermiştir.” (hakimin tek yaptığı kendini savunmak)

3- “Basit bir ceza veya yer değişikliği yeterli değildir. HSK üzerine düşeni yapmalı ve söz konusu kişi kendisi istifa etmez ise, mesleği bu kişiden arındırmalıdır.” (başka emrin paşam?)

Uşak Baro Başkanı Gökhan Bozkurt ‘tan derlemeler;

1- “Bir şekilde kürsüye oturabilirsiniz. Size bu saatten sonra akademik bilgileri öğretemeyiz.”(önce siz kendiniz öğrenin de, öğretmesi eksik kalsın)

Olay sırasında, bir avukatın söylemi:

“Alkollü müsünüz siz hakim bey!”(trafik polisi misiniz Avukat hanım?)

İstanbul Barosu:

“Baro Başkanına ‘saldıran yargıç’, HSK’nın da sindirebileceği bir yargılama süjesi olabilecek midir? Yargıçlığa devam edebilecek midir? Bu ülkede, gerçek anlamda yargıçlık yapmakta olan yargı mensuplarından bu saldırganlar ayrılacak mıdır?” (siz avukatları bırakın meslekten ihraç etmeyi basit bir disiplin soruşturması açabilecek misiniz?)

       Kaldı ki Hakimin bir suçu yok. Sadece kendini savunmuş. Böyle bir durumda kamuoyunun baskısı ile (3-5 trajı düşük marjinal gazete) HSK bir Hakimi hakkında soruşturma başlatıyorsa HSK’da kusura bakmasın.

       Böyle üç beş kişinin provokatif söyleminden ötürü Hakim’e soruşturma başlatılıyorsa yazık. Hakimlik zaten zor bir meslek. O zaman her önüne gelen Avukat Hakime fırça atsın. Bu adamlar bu mesleği nasıl icra edecekler o zaman merak ediyorum. Kaldı ki adalet tek taraflı olmaz. Themis heykelinin elindeki bıçağın bir tarafı kör bir tarafı keskin olmamalıdır.

       Eğer Hakim Bey’e soruşturma açılıyorsa başta Metin Feyzioğlu kendinden başlamak üzere olaya müdahil olan tüm avukatlara soruşturma başlatmalı. Ama onların derdi hukuki değil, siyasi. Hal böyle olunca işler bu hale geliyor.
       Avukatlara kim soruşturma açar? Baro yönetim Kurulu. Burada baro yönetim kurulu olaya taraf. Zaten saçmalık oradan başlıyor. Yapı gereği baroları denetleyen kimse yok. Kararları için idari yargıya başvuruluyor ama karar verirlerse. Burada baro karar vermemiş olaya bizzat karışmış. Hatta o yetmemiş başları Feyzioğlu olaya müdahil olmuş. Burada kim kime soruşturma açacak da adalet yerini bulacak. Bence Barolara zorunlu üyeliğin kaldırılması çok isabetli bir karar olmuş. Çünkü Avukatların derdinden başka her şeyle uğraşıyorlar.

       Kira ücretini ödeyemeyen Avukat tanıyorum. Sen şimdi bu adamın sorunlarıyla ilgilenmeyeceksin kalkacaksın olay çıkartacaksın. Hatta Kanuni düzenlemelerle bu kurumların iyice pasifize edilmesi gerek. Siyasi partimi Avukatlık derneği mi belli değil. Hal böyle olunca işler bu hale geliyor. Burada değerli hakimlerimize savcılarımıza sesleniyorum. Siz siz olun bu tür provokatif eylemlere karşı dikkatli olun.

Hakim Abdülvahap Dabakoğlu duruşma düzenini bozan Avukatlara tepki gösterdi.

 

Hakkında Kazım Karabekir

Bürokrat

Göz at

HSK Birinci Dairesinin Danıştay Başkanının Kızıyla ilgili Basın Açıklaması

HSK Birinci Dairesinin Danıştay Başkanının Kızıyla ilgili Basın Açıklaması

HSK Birinci Dairesinin Danıştay Başkanının Kızıyla ilgili Basın Açıklaması HSK Birinci Dairesinin Danıştay Başkanının Kızıyla …

Bir Yorum

  1. Güzel paylaşım için teşekkürler. Hukuk.net yönetimi olarak bizde değerli hakimimizin yanındayız. Ayrıca talebiniz üzerine yazının seo ayarları yapılmış paylaşımınız googlede 1. sayfa 1. sıraya yükseltilmiştir. İyi çalışmalar dileriz.

Bir Cevap Yazın