Ana Sayfa » Haberler » Hakimlik sınavı Savcılık sınavı nasıl kazanılır?
Hakimlik sınavı Savcılık sınavı nasıl kazanılır?
Hakimlik sınavı Savcılık sınavı nasıl kazanılır?

Hakimlik sınavı Savcılık sınavı nasıl kazanılır?

Hakimlik sınavı Savcılık sınavı nasıl kazanılır? ( yargıçlık sınavı müddei umumilik sınavı );      

       Hakimlik sınavı Savcılık sınavı nasıl kazanılır? ( yargıçlık sınavı müddei umumilik sınavı ) hakkında dikkat edilmesi gerekenler, yazılıda hangi konulara çalışılmalı, mülakatta neler yapılmalı; hakimlik ve Savcılık sınavı çalışmayla kazanılabilecek bir sınav. 2008 yılından beri 13 kez olmak üzere, son girdiğim 2 yazılı, 2 mülakat sınavını kazanmış ve mesleğe kabul edilmiş bir kişi olarak söyleyebileceğim; konu anlatımlı ve ayrıntılı bir kitaptan bol bol tekrar yapmanızdır. Tabi anlamadığınız konularda soru çözebilirsiniz. Ben şahsen anlamadığım konularda soru çözmekle birlikte Ticaret Hukuku alanının belli bölümlerinde konunun soyut olması nedeniyle sadece soru çözdüm. Girmiş olduğum son sınavlardan; avukatlıktan geçiş adli yargı sınavından 90, mezun adliden 88, idariden 78 puan aldım. Bunlardan idari mülakatı kazanarak mesleğe kabul edildim. Ama tabi bu sınava çalışırken kendimi biraz dünyadan soyutladım. Zaten az çalışmayla kazanılabilecek bir sınav değil. Hem az bir puanla kazansanız bile mülakatta elenme ihtimali daha yüksek olur. Bu nedenle işin püf noktası ne kadar yüksek puan alabilirseniz o kadar iyidir. Bu nedenle yazılıya çok çalışmalısınız.

Hakimlik sınavı Savcılık sınavı nasıl kazanılır? ( yargıçlık sınavı müddei umumilik sınavı ) hangi kaynaklar tercih edilmelidir?      

        Hakimlik ve Savcılık için yazılı sınav kaynağı olarak tavsiye edebileceğim bir kitap yok. Fakat konu anlatımlı ve ayrıntılı bir kitaptan çalışmanızda  fayda var. Eğer bu şartlara sahip bir kitaptan çalışıyorsanız, örneğin bir önceki yıl çalıştınız ama kazanamadınız, bir sonraki yılda o kitabı bırakmak yerine meydana gelen değişiklikleri internetten indirerek çalışmakta olduğunuz kitaba adapte etmelisiniz. Çünkü sık sık kaynak değişmek çalışma motivasyonunuzu bozar. Bu sınav öyle asla kazanılamayacak bir sınav değil. Düzenli ve verimli bir çalışmayla rahat kazanabilirsiniz. Burada işin püf noktası her ne kadar 70 baraj puanı kalkmış olsa da yazılı sınav puanı mülakat ortalamasını da etkileyeceğinden, yazılı sınavdan ne kadar yüksek puan alırsanız mülakatı geçme şansınız da o kadar artar. Son olarak bu sınav hayatın ne başlangıcı ne sonudur arkadaşlar.

Hakimlik sınavı Savcılık sınavı nasıl kazanılır? ( yargıçlık sınavı müddei umumilik sınavı ) mülakat aşamasına gelince

        İlk mülakat için konuşuyorum, heyecanlanmak oldukça normal. Fakat dışarıdan söylendiği gibide değil. Bu konuda endişe etmeyin. Mülakat salonundan içeri girince, koltuğa oturunca hiç heyecan kalmıyor. Bu nedenle heyecan yapmamıza gerek yok. Hem şimdi eskisi gibi değil. Topluca mülakata giriliyor. İçeride eskiden kendinizi tanıtmanız isteniyordu. Örneğin kaç yılında doğdunuz, üniversite öğrenimini nerede bitirdiniz. Anne baba ne iş yapıyor, kaç kardeşsiniz, kardeşleriniz ne iş yapıyor v.b. gibi. Biz bunları uzun uzadıya anlatıyorduk. Şimdi ise topluca giriliyor ve öz geçmiş anlatılmıyor. Örneğin çok şıklı bir soru soruyorlar, herkes bir şık anlatıyor. Bir bakıyorsunuz mülakat bitmiş.

Hakimlik sınavı Savcılık sınavı nasıl kazanılır? ( yargıçlık sınavı müddei umumilik sınavı ) çalışma sistemi nasıl olmalıdır?      

        Çalışma sistemine gelince; mülakat konularına çalışmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Daha önceki mülakatlarda çıkmış olan soruları içeren kitaplara çalışabilirsiniz ve daha önemlisi gireceğiniz mülakata sizden önce girmiş adaylara ne sorulduğunu öğrenme çalışın. Bu soruları sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Tabi bu platformdan da mülakata girecek arkadaşlara faydası olması açısından eski dönemlerde sorulan bir takım soruları paylaştım. Tabi yine mülakatta aynı soruyu soracaklar diye bir kaide yok. Fakat yine de mülakatta sorulan sorular hakkında  öngörü sahibi olmuş olursunuz. Ne giyeceğiniz konusuna gelince genelde erkek adaylar için siyah takım elbise, beyaz gömlek, kırmızı kravat, siyah bağcıklı ayakkabı, bayan adaylar için koyu renkte elbise, siyah olabilir tavsiye edilir. Hem erkek hem bayan adaylar için hem ayakkabılar hem elbiseler koyu renkli ve mat olmalıdır.

Not:

        Soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Öğrenciler, kayıt olurken sicil numarası yerine okul numaralarını yazabilirler. Ayrıca yapılacak mülakatta sorulan soruları zaman buldukça sosyal medyadan takip ederek burada paylaşacağım.
       Daha önceki mülakatlarda çıkan bazı sorular (aklıma geldikçe eklemeye devam edeceğim, ayrıca Anayasa değişiklikleri gibi çıkma ihtimali olan soruları da paylaştım);

Hakimlik sınavı Savcılık sınavı nasıl kazanılır? ( yargıçlık sınavı müddei umumilik sınavı ) mülakatında çıkmış sorular;      

Anayasa:
        Geçmiş yıllarda spesifik olarak madde sordular, mesela:
Anayasanın 1. maddesi, 2. maddesi gibi ilk dört maddeden ve ileriki maddelerden sordular.
Anayasa değişiklikleri mutlaka gelebilir
Millet vekili dokunulmazlığı
Yasama sorumsuzluğu
Millet Vekili olmaya engel durumlar
Oy kullanabilme şartları

İdari Yargı:
İlk inceleme
Yürütmenin durdurulması
Yargılamanın yenilenmesi
Hmk’ya atıf yapılan haller
Hakimin çekinmesi ve reddi
İdari yargıda süreler
İvedi yargılama usülü
İstinaf
Temyiz

Tmk:
İyi niyet
Dürüst davranma
Hakimin hukuku uygulaması
Boşluk doldurma
Evlenme
Zamanaşımı ile mülkiyetin kazanılması

Hmk:
Hakimin çekinmesi ve reddi
Yargılamanın yenilenmesi
Bilirkişi
Tahkim
Dava ehliyeti
Taraf ehliyeti
Husumet
Yargılamaya hakim olan ilkeler
İstinaf
Temyiz
Kanun yararına bozma

Borçlar:
İsimli, isimsiz akitler ve tanımları
Zaman aşımı
İyi niyet
Mülkiyet
Zilyetlik

Cmk:
Hakimin çekinmesi ve reddi
Yargılamanın yenilenmesi
Emniyet tedbirleri
Güvenlik tedbirleri
Yakalama
Tutuklama
El koyma
Arama
Göz altı
Gözlem altı
Teknik araçlarla izleme
İletişimin tespiti
Taşınmaz hak ve alacaklara el koyma
Duruşmaya katılacaklar
İstinaf
Temyiz
Kanun yararına bozma

Genel kültür genel yetenek:
Kıbrısın fetih tarihi ve feteden kişi
Müdde-i umumi nedir
Yaşadığınız şehirle ilgili fetih tarihi gibi önemli bilgiler
Güncel konular

       Hakimlik sınavı ve Savcılık sınavı hakkında söyleyeceklerimiz bundan ibaret ama konular sürekli güncellenmektedir.

Hakimlik sınavı Savcılık sınavı nasıl kazanılır ( yargıçlık sınavı müddei umumilik sınavı ) ile ilgili olarak aşağıdaki makalelere de göz atabilirsiniz.

Hakimlik yazılı sınav soruları Savcılık yazılı sınav soruları

Hakimlik kitabı Savcılık Kitabı

Hakimlik mülakatı Savcılık mülakatı nasıl kazanılır?

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.