Ana Sayfa » Haberler » Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ‘un öz geçmişi;

28 Şubat Davasında aktif rol aldı.

       Benimde Hakimlik mesleğine başlamadan önce müştekisi ve avukatı olduğum 28 Şubat Davasında aktif rol aldı.

       Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Trabzon’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Trabzon’da tamamladı. Lise yıllarında MTTB Ortaöğrenim Komitesi Başkanlığı yaptı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1982 yılında bitirdi. Trabzon’da 10 yıl serbest Avukatlık yaptı. Bu süre içerisinde, çeşitli Sivil Toplum Kuruluşunda yöneticilik yaptı. KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Anayasa dersi anlattı.

       Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Refah Partisi (RP) Trabzon İl Başkanlığı yaptı. 20 ve 21. dönem Trabzon’dan Milletvekili seçildi. TBMM Adalet Komisyonu sözcülüğü, Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği ve Türk-Alman Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanvekilliği yaptı. Refah Partisi (RP) ve Fazilet Partisi’nin  (FP) kapatma davalarında savunmalarını hazırladı ve Anayasa Mahkemesi’nde savunmalarında bulundu. Refah Partisi (RP), Fazilet Partisi (FP) ve Saadet Partisi’nde (SP) Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 54. Hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN’a 10 yıla yakın Danışmanlık yaptı. 28 Şubat davası şikâyet dilekçesini yazdı.

       Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ulusal ve yerel Radyo, TV’lerde yöneticilik yaptı. Yüksek Seçim Kurulu’nda AK Partiyi iki yıl temsil etti. YSK’da görev yaptığı esnada, 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerine katkıda bulundu. Anayasa ve Başkanlık Sistemi üzerine çeşitli Dergi ve Gazetelerde makaleleri yayımlandı.“40 Soruda Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi” adlı kitabı yayımlandı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın Başdanışmanlığı görevini yürüttü.

       Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç 15 Kasım 2016 tarihinde TBMM Genel Kurulu tarafından Kamu Başdenetçisi olarak seçildi ve  5 Aralık 2016 tarihinden beri bu görevi yürütmektedir.

       Evli ve 3 evlat sahibidir.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç İsrail Ombudsmanına Mektup Yazdı

       11 Haziran’da Tel Aviv’de havalimanında gözaltına alınan Ebru Özkan’a ilişkin İsrail Ombudsmanı Joseph Shapira’ya mektup gönderdi.

       Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç mektubunda, “Kudüs ziyareti dönüşü Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı’nda gözaltına alınan ve bir aydır gözaltında bulunan Türk vatandaşı Ebru Özkan’ın mahkemeye elleri kelepçeli ve ayakları prangalı bir şekilde getirildiği görüntüler Türk kamuoyunda oldukça olumsuz etki oluşturdu. Bir kadının ayaklarına pranga vurulması insan hakları açısından bu işlemi yapan ülkeye itibar kazandırmaz” dedi.

       Son olarak Balkan ülkeleriyle Ombudsmanlık birliği kurmak için çalışmalar yaptığı bilinmektedir.

Hakkında Hukuk.Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.