Kurban bayramı demek sadece bir hayvanın kesilmesi demek değil, birçok faydayı da beraberinde getiren toplumsal bir olaydır
Kurban bayramı demek sadece bir hayvanın kesilmesi demek değil, birçok faydayı da beraberinde getiren toplumsal bir olaydır

Kurban Bayramı

Kurban Bayramı

      Kurban bayramı demek sadece bir hayvanın kesilmesi demek değil, birçok faydayı da beraberinde getiren toplumsal bir olaydır. Şöyle ki bayram; akrabalık bağlarının güçlendiği, küskünlerin barıştığı, belki bir yıl boyunca hiç et yiyemeyenlerin et yediği bir bayramdır. Yetimlerin sevindirildiği, çocuklarımızın  ödüllendirildiği, ölülerimizin de hatırlandığı bir bayramdır.

Kaldı ki Kurban bayramının gerekliliği bilimsel olarak da ispatlanmıştır.

     Hatta bu konuda Hollywood yapımı ”Arınma Gecesi” adlı film, bizlere insanın içinde birikmiş olan kötü enerjinin bir takım etmenlerle ortadan kaldırılabileceğini gösterilmektedir. Filmde dinimize ve hayat felsefemize aykırı olarak insanların kurban edilmesi konu edilmiştir. Fakat bu son derece yanlış bir fikirdir. Dinimize göre tüm kainat insanlar için yaratılmıştır. O halde hiçbir şekilde insanlara zarar verilmemelidir. İnsan yer yüzündeki en kıymetli varlıktır. Kağıt para misali yıpransa da değerinden hiçbir şey kaybetmeyen yegane varlıktır. 
      Bayramlar sadece dini vecibelerin yerine getirildiği ritüel olaylar değildir. Aynı zamanda toplumsal empati ve dayanışmanın en yüksek seviyeye ulaştığı, hoşgörü, kardeşlik ve barış duygularının zirveye ulaştığı olaylardır. Bu vecihle hem tüm hukuk ve adalet mensuplarının hemde tüm İslam aleminin bayramını kutlar, gazilerimize sabır, şehit yakınlarına metanet, şehitlerimize Allahtan rahmet, hastalarımıza da acil şifalar diler, bayramlarımızın hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.

KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!!!

      Unutmayalım ki Kurban Bayramının asıl amacı durumu olmayan insanları sevindirmektir. Hayat paylaşıldıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.