Yılmaz Akçil Danıştay 10. Daire Başkanlığına seçildi.
Yılmaz Akçil Danıştay 10. Daire Başkanlığına seçildi.

Yılmaz Akçil Danıştay 10. Daire Başkanlığına seçildi.

Yılmaz Akçil Danıştay 10. Daire Başkanlığına seçildi.

Yılmaz Akçil Danıştay 10. Daire Başkanlığına seçildi.

Adalet Akademisi Başkanlığını ve Danıştay Sekizinci Dairesi üyeliğini yürüten Akçil, Danıştayda yapılan genel kurul toplantısında, Danıştay 10. Daire Başkanlığı’na seçildi. Akçil’in Danıştay 10. Daire Başkanlığına seçilmesi, yargı camiasında büyük bir sevinçle karşılandı.

Erzurum’da uzun yıllar İdare ve Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı görevlerini başarılı bir şekilde yürüten Danıştay Sekizinci Daire Üyesi ve Adalet Akademisi Başkanı Akçil, Danıştay 10. Daire Başkanlığına seçildi. Danıştay 10. Daire Başkanlığına seçilen Yılmaz Akçil, Adalet Akademisi Başkanı olduğu dönemde on binden fazla hakim ve savcıyı göreve başlatarak eğitim vermişti.

Akçil, Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı döneminde uluslararası projeler kapsamında 75’ten fazla ülke ile işbirliği faaliyetlerinde bulundu.

Bu kapsamda Türk ve İslam ülkeleri başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde çalışmakta olan hakim ve savcılara eğitim vermekle birlikte yabancı ülkelerde seminerler düzenleyerek hukukun gelişmesine ve bütünleşmesine büyük katkı sağladı. Türkiye Adalet Akademisini, Adalet ve hukuk alanında dünyada model alınan bir eğitim ve araştırma kurumu haline getirdi. Bu nedenle bir çok ülke, Dışişleri Bakanlığımız aracılığıyla teşekkür mektupları gönderdi.

Yılmaz Akçil Danıştay 10. Daire Başkanlığına seçildi. Akçil kimdir ?

1968’de Afyonkarahisar’da doğdu. Isparta Gönen Öğretmen Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Cumhuriyet Üniversitesinde “Türk İdari Yargısında Yürütmenin Durdurulması” başlıklı tez çalışması ile yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1993 yılından itibaren, sırasıyla Sivas ve Mersin Vergi Mahkemesi Üyeliği, Erzurum İdare Mahkemesi Üyeliği, Erzurum İdare Mahkemesi Başkanlığı ve Erzurum Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2011’de Danıştay üyeliğine seçildi. Danıştay Sekizinci Daire Üyesi olarak görevini yaparken, 27 Şubat 2014 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye Adalet Akademisi Başkanı olarak görevlendirilen Akçil, aynı zamanda Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu Başkanlığıyla birlikte evli ve dört çocuk babasıdır.

Kişisel Yorum: Hukuk.net yönetimi olarak değerli abimiz Yılmaz Akçil’e yeni görevinde başarılar dileriz.

Hakkında Mustafa POLAT

Öz geçmiş; Erzurum'da doğdum. İlkokulu Erzurum Şeker İlkokulu'nda, Ortaokulu Erzurum Sabancı Ortaokulu'nda, Liseyi ise Erzurum Merkez İmam Hatip Lisesi'nde Üniversite'yi ise uygulanan katsayı zulmü nedeniyle Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde tamamladım. Üniversite eğitiminden sonra Erzurum Barosu'na kayıtlı olarak avukatlık yaptım. Kastamonu Üniversitesi Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans eğitimimi ''Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması'' teziyle başarıyla bitirmiş bulunmaktayım. Ayrıca Ceza hukuku alanında yazılmış 100'e yakın makalem bulunmaktadır. Evliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.