Adalet Tarihi
Adalet Tarihi

Adalet tarihi

Adalet tarihi ( adalet ve tarih );

       Adalet tarihi ( adalet ve tarih ) konusunda; adalet kavramının ne olduğu, tarihsel süreçte adalet hakkında detaylı bilgilere yer vermeye çalıştık. Farklı kalıntılardan elde edilen reel bilgiler üzerinden, adalet tarihi hakkında bilgi sunacağız.

Adalet Nedir

       İlk olarak tarihsel süreçte adalet bağlamında yorumlar yapmadan önce, adalet nedir sorusunun cevabını verelim. Adalet sözlük anlamı olarak; hak ve hukuka uygunluk olarak tanımlanıyor. Bu kavram için kısaca hak ve hukuku gözetme ve yerine getirmedir diyebiliriz. Doğruluk anlamında da kullanılabiliyor. Adaletin insanlar arasındaki yansıması Adil olmadır.

Türklerde Adalet Tarihi;

       Tarihsel süreçte inceleme yapıldığında, Kutadgu Bilig ve Orhun Abideleri’nde adalete dair kavramların kullanılmış olduğunu görüyoruz.

       Könilik, Tüzlük, Uzluk, Kişilik gibi kavramlar bu dönemin adalet kavramı ile ilişkilendirilebilir. Bunun dışında Cengizhan’ın 20 maddelik liderlik sırlarında ‘‘körilik’’ bulunmaktadır. Bu da aynı şekilde adalet kavramının o zamanlar için de ilk 3’te yer aldığını gösteriyor.

İslam’da Adalet Tarihi;

       Allah’ın 99 adından birisi, ‘‘El Adl’dır.’’ Çok adil olan, asla zulüm yapmayan anlamları taşımaktadır. Beraberinde adalet sahibi olan, hak ile hükmeden anlamlarını da taşımaktadır.

       Hz. Ömer’in ‘‘Adalet mülkün temelidir.’’ sözü de aynı şekilde İslam’da adaletin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Felsefe ve Adalet Tarihi İlişkisi;

       İlk olarak adalet kavramının kullanıldığı zamanlardan bu zamana da gelen tanımlar olmuştur. Özellikle Konfüçyüs, Platon gibi felsefecilerin adaletin tarihinin ilk bulguları olan girişimlerinin olduğunu söyleyebiliriz.

       Platon’a göre adalet en yüce değer olarak tanımlanmıştır.

       Konfüçyus ise ‘‘Adalet kutup yıldızı gibi yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner.’’ Sözünü söylemiştir.

       ‘‘Eğitimli insanlar adaleti ilke edinir ve onu düzenli bir biçimde yürütür; onu alçak gönüllükle kurar ve sadakatle gerçekleştirir.’’ sözü de aynı şekilde Konfüçyus’a aittir.

Günümüzde Adalet;

       Adalet kavramının günümüzde de önceki kullanımlarından farklı bir anlama geldiğini söyleyemeyiz. Tarihsel süreçte adaletin korunması için geleneksel kurallar varken şu an yasal olarak adaletin sağlanması için çıkarılmış olan kanunlar olduğu görülüyor. Adaletin tarihsel süreçte ne derece sürdürülmüş olduğu, günümüzde ne derece sürdürülüyor olduğu araştırılabilir. Adalet ve tarih bilgilerinden yola çıkarak bu kavramı geliştirebilir, değiştirebiliriz.

Adalet ve Medeniyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.