Ana Sayfa » Makale » Adaletli olmak nedir?
Adaletli Olmak nedir?
Adaletli Olmak nedir?

Adaletli olmak nedir?

Adaletli olmak nedir? ( Adil olmak nedir? )

      Adaletli olmak nedir? ( Adil olmak nedir? ) Adil olmak kavramı, adalet kavramından gelir. Adil olmak nedir sorusunun cevaplanması ve adalet hakkında bilgi almak adına aşağıda verilen bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Adalet Kavramı ve Adil olmak

       Adalet, hak ve hukuka uygunluk olarak tanımlanırken; adillik, hak ve hukuka uygun olarak davranma durumu şeklinde açıklanabilir. Adil olmak nedir sorusunun cevaplanmasının ardından bu iki kavrama dair sorularınız cevaplanmış olacak.

Ulpianus, adaleti; ‘‘Onurlu yaşamak, başkasına zarar vermemek, herkese kendine ait olanı vermek’’ olarak tanımlamıştır.

       Adalet, zulüm etmemek anlamında da tanımlanıyor. Adil olmak ise insanların hak ve hukuku gözetip, herhangi bir konuda hüküm vereceği zamanda tarafsız şekilde hareket edebiliyor olması anlamına gelmektedir. Adil kişiler; ölçüde, tartıda ve hesapta her zaman doğru olmayı başarır. Kendi isteklerinin ya da yakınlarının isteklerinin adaletin önüne geçmesine izin vermez. Her durum ve koşulda adil olmak üzere konuşur. Karar vereceği konuda iyi bir gözlem yapar. Sonrasında uygun olduğunu düşündüğü kararı verir. Acele etmesi durumunda hak yeme ihtimali olduğunu düşünerek, en iyi kararı vermeye çalışarak hareket eder.

       Adil kavramının anlaşılmasından sonra adil insan nasıl olur sorusunun cevaplandırılması gerekmektedir. İnsanların adil olmayı başarması, adalet kavramının ne demek olduğunu bilmesinden önemlidir. Nitekim, adil davranmanın etik olduğunu bilen; ancak etik davranılamayan çok sayıda durum olduğunu söyleyebiliriz.

       Adil insanlarda gözlemlenen nitelikler arasında; mert olunması ve insanlara karşı merhamet dolu olunması bulunuyor diyebiliriz. Her şeyde bir kusur arayan, sevgisinde samimi olmayan insanlar için adil olunması çok zor diyebiliriz. Adil bir insan biriyle anlaşmazlığa düşmesi durumunda, kendini anında haklı olarak görmez. Her zaman karşı taraftan ziyade, kusuru kendisinde arar. Bazı insanlar ise direkt olarak kendisini kusursuz ilan ederek, karşı tarafı her durum ve koşulda haksız görür. Adil olmak, kişinin aynı zamanda kendini geliştirmesi açısından oldukça önemlidir. Kusuru kendinde arayan kişi, mutlaka kendini de geliştirecektir.

       Önemli olan adil insan olmak hususunu, mutlaka sevgi ve saygı çerçevesi içinde yapmaktır. Adalete inanmak en önemli niteliktir diyebiliriz.

Konuyla ilgili olarak aşağıdaki makalelere de göz atabilirsiniz.

Adalet Nedir?

Adalet Felsefesi

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.