Ana Sayfa » Makale » Avrupa insan Hakları Mahkemesine Başvuru Nasıl Yapılır?
Avrupa insan Hakları Mahkemesine Başvuru Nasıl Yapılır?
Avrupa insan Hakları Mahkemesine Başvuru Nasıl Yapılır?

Avrupa insan Hakları Mahkemesine Başvuru Nasıl Yapılır?

Avrupa insan Hakları Mahkemesine Başvuru Nasıl Yapılır? ( Aihm’e Başvuru Nasıl Yapılır? );

       Avrupa insan Hakları Mahkemesine başvuru nasıl yapılır ( Aihm’e Başvuru Nasıl Yapılır? ) sorusunun cevabı; şikayet edeceğiniz devletin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yetkisini tanıyan ve Avrupa Konseyi’ne taraf olan bir devlet olması gerekmektedir. Türkiye AİHS’ne taraf bir devlet olduğu için, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki temel hakların ihlali durumunda, ister tüzel ister gerçek kişi olun; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yapabilirsiniz. Bununla birlikte bir Devlet Başka bir Devleti’de şikayet edebilir.

Başvuru İçin Öngörülen Şartlar Nelerdir?

       Eğer Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvuru yapmak istiyorsanız, Türk ulusal mahkemelerinde söz konusu ihlalin dava olarak görülmesi ve kesinleşmesi gerekmektedir. Kısacası, tüm iç hukuk yollarını tüketmiş olmanız gerekmektedir.

İç hukuk yolları şu şekildedir:

 • İdari yargılama açısından karar düzeltmenin sonuçlanmasının ardından önce Anayasa Mahkemesine buradan da sonuç alamazsanız AİHM’ne başvurabilirsiniz.
 • Hukuk yargılaması açısından karar düzeltmenin sonuçlanmasının ardından yine önce Anayasa mahkemesine ardından AİHM’ne başvurabilirsiniz.
 • Ceza yargılaması için ise temyiz sonucunun ardından da aynı yolları takip ettikten sonra AİHM’ne başvurabilirsiniz.
 • Eğer başvuru etkisiz ise örneğin başvurudan olumlu sonuç alamayacağınızı düşünüyorsanız veya dava çok uzun sürede sonuçlanmamışsa kararın kesinleşmesini beklemenize gerek yok.

       Başvuru yapmak için AİHM başvuru formunu doldurmanız ve AİHM posta yoluyla göndermeniz gerekmektedir. Başvurunuzda dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir:

  • Ulusal mahkemelerdeki gibi dava dilekçesi ile AİHM’ne başvuramazsınız. Aihm’e özel matbu başvuru formunu doldurmanız zorunludur. Başvuru formunda AİHS’nin hangi maddelerine dayandığınızı ihlalin kapsamını, iç hukuk yollarını ne şekilde tükettiğinizi mutlaka belirtin. Zaten forumda yönlendirici bilgiler mevcuttur. Onları cevaplandırmanız yeterlidir.
  • Dosyaları birbirlerine zımba veya ataçla tutturmayın, sayfa sırasına göre özenli bir şekilde sıralayın ve zarfa koyun.
  • Başvuru formunu Türkçe hazırlayabilirsiniz; ancak davanın daha kısa sürede sonuçlanmasını istiyorsanız AİHM’in resmi dilllerinden herhangi birisiyle, mütemadiyen Fransızca veya İngilizce dillerinde başvuru yapmanız yararınıza olacaktır.
  • İstenen belgeleri eksiksiz olarak istenen zamanda göndermeniz gerekmektedir.
  • Aihm’e başvuruyu Anayasa Mahkemesinin aksine ancak posta yolu ile yapabilirsiniz. AİHM başvuru belgelerinizi hazırladıktan sonra şu adrese postalayınız: Cour européenne des droits de l’homme, Conseil de l’Europe, 67075 Strasbourg Cedex, France
  • Unutmayınız ki Anayasa Mahkemesine başvurmak Aihm’e başvurmaya göre hem daha çabuk sonuçlanır hemde daha adil sonuçlanır. Çünkü Aihm insan haklarını daha farklı yorumlamaktadır. Anayasa Mahkemesi toplum yapımızı bildiği için daha adil kararlar vermektedir.

Konuyla ilgili aşağıdaki makaleye de göz atabilirsiniz.

Anayasa Mahkemesine başvuru nasıl yapılır?

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.