Ana Sayfa » Makale » Bilişim suçları nelerdir, siber suçlar ihbar ve şikayet
Bilişim suçları nelerdir, siber suçlar ihbar ve şikayet
Bilişim suçları nelerdir, siber suçlar ihbar ve şikayet

Bilişim suçları nelerdir, siber suçlar ihbar ve şikayet

Bilişim suçları nelerdir, siber suçlar ihbar ve şikayet ( hack suçları nelerdir, hack suçları ihbar ve şikayet );

        Bu yazımızda bilişim suçları nelerdir, siber suçlar ihbar ve şikayet ( hack suçları nelerdir, hack suçları ihbar ve şikayet ) konusunu ele alacağız. Site hack olayıyla karşılaşmamak için root (yönetici) şifresini harflerden, rakamlardan ve özel karakterlerden oluşturmakta fayda var. İkinci olarak ftp klasör izinlerinin maximum 755, dosya izinlerinin ise 644 yapmakta fayda var. Diyelim ki aldığınız  tüm önlemlere rağmen başınıza böyle bir iş geldi. İşin adli boyutuna gelince;

İlk olarak yapılması gerekenler.

        Öncelikle kolluk makamlarına, polise veya savcıya suç duyurusunda  bulunmanız gerekmektedir. Sözlü olarak da beyanda bulunabilirsiniz ancak ifadenizi daha önceden hazırlanmış bir şekilde yazılı olarak vermenizde fayda var çünkü ifadenizi alan birimler konunun uzmanı olmayabilirler.

Hackerler hangi yöntemleri kullanırlar?

         İkinci olarak internet sitenizi hackleyenler bunu Brute Force, Phising, SQL Injection, CSRF, XSRF, XSS, RFI, LFI gibi güvenlik zaafiyetlerinden faydalanarak yapabileceği gibi daha farklı yöntemler olan virüs, worm, trojan, rootkit, ransomware, keylogger gibi çeşitli zararlı yazılımlar kullanarak da şahsi bilgisayarınızı enfekte edebilirler. Şifrelerinizi ele geçirip sisteminize doğrudan giriş yapabilme yetkisine sahip olabilirler. Bununla birlikte screen dump dediğimiz sitenizin genellikle index olarak adlandırılan ana sayfasına müdahale etmek ve mesaj yazmak suretiyle, yada endüstriyel casusluk amacıyla sitenizdeki kredi kartı kullanıcı bilgisi veya başka gizli bilgiler gibi verileri ele geçirmek amacıyla yapabilirler. Screen dump yöntemiyle hacklendiğinizde aceleci davranmayın.

Adli mercilere müracaat etmeden önce SİSTEME KESİNLİKLE MÜDAHALE ETMEYİNİZ.

        Yani savcı ekran görüntüsünü alana veya kolluk gerekli bilgileri toplayana kadar beklenmelidir. Aksi halde hak kaybı yaşayabilir yada dava sürecini kendi ellerinizle yıllarca uzatmış olabilirsiniz. Gizli bilgilerinizin çalınması durumundaysa ekstra bir şey yapmanıza gerek yok, güvenlik önlemleri alınmalı fakat yine her durumda sunucunuzun log dosyaları gibi bilgileri muhafaza etmelisiniz.     

Şikayet dilekçesinde neler bulunmalı;

        Gelelim dilekçede bulunması gereken unsurlara. Dilekçenizde hacklendiğiniz tarihi ve biliyorsanız saatini yazmalısınız. Bu host şirketinden log dosyalarının istenmesi ve failin ip numarasının tespiti için hayati önem taşımaktadır. İlgili makamlar şüphelendiğiniz birisi var mı diye sorabilirler. Sizde kibarca yoktur diye cevaplamalısınız. Aksi halde karşı taraf size iftiradan dava açabilir. Bu demek değil ki şahsın mail adresini veya sosyal medya hesaplarını bildirmeyin. Eğer imzasında bunları kullanmışsa kolluk zaten bunları tespit eder ama sizde bunları kolluğa bildirebilirsiniz. İsim soy isim bildirmemekten kasıt kesin ve net emin değilseniz şahıs ismi bildirmeyin. Hem zaten halihazırda fail ipten bulunur ve faili bulmakta kolluğun görevidir. Dilekçede bulunması gereken diğer hususlarda matbu dilekçelerdeki gibidir. İsim, soy isim v.s. Şikayet dilekçesini karakollara veya adliyede bulunan müracaat savcısına verebilirsiniz.

İşin adli boyutu ne kadar sürer?

       Dediğim gibi işin adli boyutu uzun yıllar sürebilir. Bu nedenle işinizi şansa bırakmayın ve gerekli güvenlik önlemleriyle birlikte düzenli olarak yedek alın. Bununla birlikte eğer site ticari bir siteyse veya maddi zararınız olmuşsa avukat tutmanızda fayda var. Ardından savcılık ipi ve sahibini tespit edebilirse ceza davası açar. Edemezse dosya 8 yıl boyunca faili meçhul olarak kalır. Ceza davası kendiliğinden yürüyen bir davadır. Bunun anlamı bir kez gidip ifade verip duruşmalardan vareste tutulmayı talep edebilirsiniz. Şahıs tespit edilip suçlu bulunursa, hukuk mahkemelerinde maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz. Ama bunun için ceza davasının sonuçlanmasını beklemelisiniz.

Bilişim suçları nelerdir, siber suçlar ihbar ve şikayet ( hack suçları nelerdir, hack suçları ihbar ve şikayet ) ile ilgili olarak aşağıdaki makalelere de göz atabilirsiniz.

Siber suçlar ihbar nereye ve nasıl yapılır?

Twitter instagram Facebook hesabının çalınması

Sosyal Medya suçları Facebook suçu Twitter suçu instagram suçu

Twitter instagram facebook ve internetteki büyük tehlike

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.