Ceza davası nedir? Ceza davası nasıl açılır?
Ceza davası nedir? Ceza davası nasıl açılır?

Ceza davası nedir? Ceza davası nasıl açılır?

Ceza davası nedir? Ceza davası nasıl açılır?

       Ceza davası nedir? Ceza davası nasıl açılır? Bu davayı açmak diğer dava türlerine göre daha kolaydır. Çünkü bu davayı Savcılık makamı re’sen açabileceği gibi şikayet üzerine de açabilir. Türk Ceza Kanununun saydığı eylemlerden birine maruz kaldığınız zaman en yakın karakola veya Savcılığa başvurmanız halinde verdiğiniz ifadeler neticesinde dava makul şüphe halinde Savcılık makamı tarafından açılır. İfade vermeden önce avukat tutma hakkınızı kullanabilirsiniz.

       Eğer çocuk, malul veya okuma yazma bilmiyorsanız, barodan ücretsiz avukat gönderilmesini karakoldan veya Savcılıktan isteyebilirsiniz. Bunlardan birisi değilseniz bile avukat isteme hakkınız bulunmaktadır. Burada işin püf noktası avukatı ifade verdikten sonra değil önce çağırmanızdır. İfade vermeden önce vereceğiniz ifade konusunda mutlaka avukatla görüşüp fikir alış verişi yapın. Uygulamada vatandaş önce ifade veriyor sonra avukat çağırıyor, veya hiç avukat çağırmıyor. Sonra şüpheli veya sanık, takipsizlik veya beraat aldığında iş işten geçmiş oluyor.

Mahkeme süreci nasıl işler?

       Savcılık dava açmaya karar verirse iddianame düzenler ve Mahkemeye verir. Mahkemenin iddianameyi kabul etmesi halinde duruşma açılır ve bu aşamada şüpheli sanık sıfatını alır. Bu safahattan sonra taraflar dinlenir, deliller toplanır ve karar verilir. Şikayetçi Mahkemece dinlendikten sonra daha sonraki duruşmalara talep ederek katılmayabilir. Çocuklar için duruşmalar kapalı yapılır. Duruşmalar herkese açıktır. İsteyen herkes katılabilir. Bu dava türünde de hukuk ve diğer dava türlerinde olduğu gibi mutlaka avukat tutulmalıdır. Zira Avrupa insan hakları sözleşmesi kapsamında gerçekleştirilen hak ihlalleri en çok bu tür davalarda ortaya çıkmaktadır. Özetleyecek olursak ceza davaları için diğer davalardaki gibi ekstradan bir şey yapmaya gerek yoktur. Dava resen yürür ve sonuçlanır. Ardından eğer karar aleyhe olursa istinafa oradan da temyize götürülebilir. Yine aynı şekilde Anayasa Mahkemesine de götürülebilir. Anayasa Mahkemesine yapılan başvuruların neredeyse tamamı ceza yargılaması ile ilgili olarak yapılmaktadır.

Görsel anlatım;

ceza-davasi

Konuyla ilgili olarak aşağıdaki makalelere de göz atabilirsiniz.

Şikayet dilekçesi örneği

Şüpheli hakları ve sanık hakları nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.