Ana Sayfa » Makale » Cinsel istismar suçu cezası ve tecavüz davası
Cinsel istismar suçu cezası ve tecavüz davası
Cinsel istismar suçu cezası ve tecavüz davası

Cinsel istismar suçu cezası ve tecavüz davası

Cinsel istismar suçu cezası ve tecavüz davası

      Cinsel istismar suçu cezası ve tecavüz davası hakkında öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Cinsel istismar vücut dokunulmazlığına karşı işlenen bir suçtur. Mutlaka fiziksel bir teması gerektirir. Sözle yapılan eylemler bu suçu oluşturmaz. Cinsel taciz suçunu oluşturur. Mağdur 18 yaşından küçükse suç reşit olmayanla cinsel ilişki veya çocuğun cinsel istismarı suçu oluşur. Bu suç sadece yaşayan bir insana karşı işlenebilir. Hayvana veya ölüye karşı işlenemez. Aksi halde sırasıyla mala zarar verme veya ölünün hatırasına hakaret suçu oluşabilir. Suçun temel halinin soruşturulması ve kovuşturulması şikayete tabidir.

Dava aşaması;

      Ceza Mahkemesinin temel mantığı gereği sanık hakları mağdur haklarından fazladır. Bu nedenlerden ötürü bu tür davalarda sanıklar çoğunlukla delil yetersizliğinden beraat etmektedir.

    Tanım itibarı ile cinsel istismar, kabaca bir kişinin tecavüzüne uğramak anlamına gelir. Yargılamalarda bu suça maruz kalanlardan, öncelikle cinsel bölgelerinden ve iç çamaşırlarından örnek alınır, veya başka delillerle sanığın suçu ispatlanmaya çalışılır.

Mağdur ilk olarak ne yapmalıdır?

   Eğer tanık anlatımı, kamera kaydı veya başkaca bir delil yoksa yukarıda anlattığım ve olayın hemen ardından deliller kaybolmadan mağdurun cinsel bölgelerinden veya iç çamaşırlarından alınacak örnekler hayati öneme sahiptir.

     Zira mahkeme başınıza gelenlerle ilgilenmez. Gerçekten istismara uğramış olsanız bile, sanık aleyhine herhangi bir delil yoksa mahkeme beraat kararı verecektir.

   Dolayısıyla böyle bir suça maruz kalan insanlar, mağdur psikolojisiyle hareket edip iç çamaşırları yok etme veya bedensel temizlik yoluna gitmemeli, vakit kaybetmeden delil tespiti yaptırmalıdır. Delil tespiti hukuk ve adalete daha uygundur. Aksi takdirde zaten mağdur olan kişi suçun failinin beraat etmesiyle daha çok mağdur olacaktır. 

Ceza davası sonucunda tazminat davası açılabilir mi?


    Tanık deliline veya başkaca delile de başvurabilir. Fakat yukarıdaki deliller kadar sağlam olmaz. Çünkü yukarıdaki delillerden sanık aleyhine herhangi bir emareye rastlanırsa sanığın kurtuluş şansı olmaz. Tanık veya başkaca bir delil durumunda ise olayın ispatı mahkemenin insafına kalır. Suç sabit sayılır sanık ceza alırsa sanık aleyhine tazminat davası da açılabilir. Tabi burada ceza davasının kesinleşmesini beklemekte fayda var. Ayrıca bu tür olaylarda şikayet hakkının kullanılabilmesi için herhangi bir delil veya tanık anlatımına da gerek yoktur. Zira delil toplama işi Savcılık makamına ait bir iştir. 

Cinsel istismar suçu cezası ve tecavüz davası ile ilgili olarak aşağıdaki makalelere de göz atabilirsiniz.

Çocuğun cinsel istismarı suçu cezası ve davası

Cinsel taciz suçu cezası ve cinsel taciz davası

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu cezası ve davası

Tutuklama sebepleri tutuklama duruşması tutukluluğa sevk ve tutukluluğa itiraz

Hakkında Hukuk.Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.