duruşma saatleri
duruşma saatleri

Duruşma saatleri

Duruşma saatleri ( dava saatleri );

        Duruşma saatleri ( dava saatleri ) hukuk ve adalete ne kadar uygundur tartışılır. Bu problemle özellikle Ceza Mahkemelerinde karşılaşılmaktadır. Beşer dakika aralıklarla verilen saatler vatandaşı ve avukatları çok mağdur ediyor.

        Duruşma saatleri ( dava saatleri ) ne geç olmalıdır nede erken. Tam vaktinde gidip de saatlerce bekleyen insanlar var. Bir bakıyorsunuz saat 9 ile 10 arasına 20 duruşma konulmuş. Böyle bir şey mümkün mü? 20 duruşmanın 1 saatte görülmesi mümkün değil. Halbuki makul saatler belirleyip, insanları mağdur etmemek hakimin görevi. Gerekirse hakim bekleyecek ama vatandaşı ve avukatları bekletmeyecek. Hal böyle olunca birde işi gücü bırakmış olan vatandaşlar saatlerce duruşma salonlarının önünde bekletilmektedirler. Halbuki hem davalar açısından hem dava saatleri açısından mümkün oldukça vatandaşa az külfetle sona erdirilmeli vatandaş el üstünde tutulmalıdır.

Duruşmalar makul aralıklarla verilmelidir;

        Daha iyi bir adalet için kendimizi vatandaşların yerine koymamız lazım. Unutmamak gerekir ki vatandaş olmaz ise adalette olmaz. Bir duruşma saatini belirlemek bu kadar zor olmamalı. Mesele Mahkemelerin kendilerini vatandaşlara göre ayarlamak yerine, vatandaşları kendilerine göre ayarlamaya çalışmasından kaynaklanmaktadır. Halbuki mesela 2 saatlik köyden gelen bir vatandaşın duruşmasını bir bakıyorsunuz saat dokuza koymuşlar. Bu vatandaş bu duruşmaya nasıl yetişsin. Veya ikametgahı çok yakın bir yerde olan birisinin duruşmasını öğleden sonraya koymuşlar. Bunu Kanunla mı yaparlar, yönetmelikle mi yaparlar bilinmez, bu konuda bir standart belirlenmeli.

Konu ile ilgili olarak aşağıdaki makalelere de göz atabilirsiniz.

Avukatların Oturarak Konuşması hukuki mi

Zorunlu müdafilik rehberi

Hakimlik mi Savcılık mı Avukatlık mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.