Filistin sorunu nasıl çözülür?
Filistin sorunu nasıl çözülür?

Filistin sorunu nasıl çözülür?

Filistin sorunu nasıl çözülür?

       Filistin sorunu nasıl çözülür; akli dengesi yerinde olmayan Trump Kudüs’ü İsrailin başkenti ilan etti ama hiç bir Hristiyan ülkesi bu kararı tanımadı.

Peki bizim alabileceğimiz tedbirler neler?

       İlk akla gelen Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması ama bu şu aşamada hatalı bir adım olur. İsrail’e tepki olarak yapılacaksa Ayasofya ibadete açılmamalı. Çünkü BM Genel Kurulunda 128 oyla kabul edildiği ve bu oyları kullananların çoğunluğunu Hristiyan Ülkelerin oluşturduğu düşünülürse yanlış zamanda atılacak bir Ayasofya adımı bize müttefik kaybettirir. Zira Hristiyanda olsa müttefik müttefiktir. Tüm dünya Amerika ve İsraile karşı Kudüs konusunda bizimle hem fikirken, olayı Türkiyenin şahsi meselesine dönüştürmemeliyiz. Bizim Hristiyanlarla bir sorunumuz yok. Akli dengesi yerinde olmayan Abd başkanı Trump ve İsraille sorunumuz var. Ayasofya elbette ibadete açılmalı ama doğru zamanda ve doğru koşullarda.

Bu sorunun sadece bizim sorunumuz olmadığını kabul ederek işe başlayabiliriz;

       Bizim yapacağımız işlere gelince İsrail’e karşı diğer dünya ülkeleri ile eş zamanlı olarak ekonomik yaptırımlar uygulayabiliriz. Amerika’yada bir takım yaptırımlar uygulanabilir derdim ama Amerikan halkıda Trump’a karşı diğer dünya milletleriyle hemfikir durumda. Hatta Bir çok Amerikan vatandaşı bizden daha muhalif ve Trump’ın gitmesini istiyor. Dolayısıyla Trump son anlarını yaşıyor.  Gitmesi yakındır ancak bu denli psikolojisi bozuk bir insan her şeyi yapabilir. Bu denli deli bir adam savaşta başlatabilir, nükleer füzede fırlatabilir. Bu nedenle Amerika’daki olayları dikkatle takip etmek gerekir.

Filistin Meselesinde birlik olmalıyız;

       Atılabilecek bir diğer adım ise yine diğer ülkelerle eş zamanlı olarak Doğu Kudüs’te elçilik açmak. Ancak bu şu aşamada çok gerekli değil. Provokasyonlara karşıda dikkatli olmakta fayda var. Çünkü her şeyden önce kendi güvenliğimizi sağlamalıyız. Ever Filistin bizim onurumuzdur ancak Suriye ve Irakta yaşanan ayak oyunları bizi daha çok etkileyebilecek olaylardır. Bu nedenle önce iç ulusal güvenlik politikalarımızı oluşturmalı sonra Suriye ve Irak en sonda İsrail’e karşı atılabilecek adımları konuşmalıyız.

Filistin Meselesinde Atabilecek en iyi adım ise…

       Japonya’nın yaptığını yapmaktır. Hiroşima’ya atom bombası atıldı ama bir köşeye çekilip kaderlerine küsmek yerine daha fazla çalıştılar. Bu gün bizim yapmamız gerekende bu. Her alanda daha çok çalışmak ve başarmaktır. Bu sadece siyasi veya ekonomik anlamda değil, ülke olarak her alanda daha çok çalışmazsak İsrail’e karşı hangi ambargoyu uygularsak uygulayalım hiç bir işe yaramaz. Çünkü şu da bir gerçek ki İsrail bizden ve diğer Müslüman Ülkelerden daha çok çalışıyor. Allah yalvarana değil çalışana verir. Dolayısıyla daha çok çalışmadıkça İsrail’i yenemeyiz.

Filistin sorunu nasıl çözülür ile ilgili olarak aşağıdaki makaleye de göz atabilirsiniz.

pkk sorunu çözümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.