Ana Sayfa » Makale » Game Of Thrones
Game Of Thrones
Game Of Thrones

Game Of Thrones

Game Of Thrones

        Game Of Thrones başladı. Dünyanın en çok izlenen dizisi Game of Thrones bu gün başlıyor. Adamlar bu kadar fantezi bir senaryoyu usta oyuncularla dünyanın en çok izlenen dizisi haline getirmişler. Oysa bizim kahramanlıklarla dolu destansı tarihimiz usta olmayan oyuncularla sinema filmi adı altında mahvediliyor. Düşünsenize mesela Fatih rolünde Kit Harington’un (Jon Snow), veya Kösem Sultan rolünde Lena Headey’in (Cersei Lannister) oynadığını. O zaman tüm dünyada kapalı gişe oynar, tarihimizi herkese tanıtırdık.

Game Of Thrones tarzında bir film çekilebilir mi?

        Ben şahsen Kültür Bakanlığının yerinde olsam Çağrı filmindeki gibi (senaristleri yerli olmak şartıyla) verirdim parayı yabancılara, dünyanın en güzel filmlerini yaptırır, tarihi ve turistlik yerlerimizi tanıtırdım. Mesela Fenerbahçe Basketbol takımının oyuncuları yabancılardan oluşuyor, ama adamlar onlarca yıldır yerli oyuncuların yapamadığı şeyi 2 sezonda yaptı ve Ülkemize Euro Lig şampiyonluğu getirdiler. Kimse dedi mi, biz maça çıkmıyoruz, biz yabancıyız? Adamlar tüm lig boyunca kendi Ülkelerinin Milli takımında oynar gibi maçlara asıldılar. Bir vatandaş olarak onlarla çok gurur duydum. Yani bize başarı getirdikten sonra yerli veya yabancı benim için hiç fark etmez. Hatta yabancı olması daha iyi, euro ligi kazandık. İşte sinema sektörüde böyle. Bizi tanıttıktan, tarihimizi dünyaya anlattıktan sonra oyuncuların yabancı olması hiç fark etmez. Hatta daha iyi.

Game Of Thrones tazında bir filmle kendimizi dünyaya tanıtabiliriz.

       Yıllarca yerli sinema sektörüyle yapamadığımızı yabancı sinema sektörüne girerek yapabilir, Ülkemizi dünyaya tanıtabiliriz. 15 Temmuz konusunda da böyle düşünüyorum. Derdimizi dünyaya daha iyi anlatabilmek için Holywood oyuncularına, senaryosunu bizim yazdığımız bir sinema filmi yaptırmalıyız. Avrupa Birliğine üyelik konusunda çektiğimiz sıkıntıları da aynı şekilde dile getirebiliriz. Bu örnekler çoğaltılabilir. Terör örgütleri konusunda da aynı yol takip edilebilir. Hatta olmayan Ermeni soykırımı konusunda da. Ama dediğim gibi yerli sektörle değil, dünya kamu oyunun ilgisini çekecek yabancı profesyonellerle çalışmalıyız.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

// //