Hakimlik mi Savcılık mı Avukatlık mı?
Hakimlik mi Savcılık mı Avukatlık mı?

Hakimlik mi Savcılık mı Avukatlık mı?

Hakimlik mi Savcılık mı Avukatlık mı? ( Yargıçlık mı müddei umumilik mi avukatlık mı? );

Hakimlik mi Savcılık mı Avukatlık mı? ( yargıçlık mı müddei umumilik mi avukatlık mı? ) Hangisi daha iyi bir meslek..

        Daha önceki dönemde avukatlık, şuan ise Yargıçlık yapan birisi olarak; elbetteki hepsinin kendine göre avantajları da var dezavantajları da var. Eğer çok fazla para kazanma kaygınız yoksa Yargıçlık veya Savcılık daha iyidir. Tabi Vekil olup da para kazanamayanlar da vardır. Bunun yanı sıra mesai kavramım olmasın istiyorsanız Vekillik daha serbesttir. Tabi Vekillikte mesaiye ne kadar riayet ederseniz o kadar çok para kazanırsınız. Bununla birlikte daha yorucudur. Sürekli koşuşturmak zorunda kalırsınız ve özel hayatınız neredeyse yoktur.

Bu sorunun cevabı uzmanlaşmada saklı;

        Eğer belirli bir alanda uzmanlaşmak istiyorsanız Yargıçlık veya Savcılık daha iyidir. Vekilseniz çok koştursanız bile uzmanlaşma sağlayamayabilirsiniz. Yargıç ve Savcı Vekil kadar çok koşturmazlar. Vekiller bazı davalarda müvekkile bağlıdırlar. Yani bazen müvekkil ile vekilin düşünceleri çatışabilir. Bu durumda Kanun küçük veya kısıtlılar hakkında verilen kararların temyizi gibi spesifik konular dışında Kanun müvekkilin iradesini esas alır. Savcılarda bir bakıma kamu yararını gözetmek zorundayken Yargıçlar tam bağımsızdırlar. Tabi hangi mesleğin daha iyi olduğu göreceli bir kavram olup, kişiden kişiye göre değişir. Ama benim kanaatim bu mesleklerden en ideali Yargıçlık diye düşünüyorum. Çünkü Avukatlığın biraz daha yorucu bir meslek olduğunu söyleyebiliriz. Her zaman bulunduğunuz şehirden dava almıyorsunuz. Bazen şehir dışında da duruşmalara gitmeniz gerekebiliyor ve sık sık seyahat etmek zorunda kalabiliyorsunuz. Buda avukatlığın handikaplarından birisidir. Bununla birlikte avukatlığında yer garantisi vardır. Hakimlikte veya Savcılıkta her atama döneminde yer değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Yer garantisi yoktur.

Avukatlığın ne kadarı Hakimlik veya Savcılıktan sayılıyor?

        Son olarak avukatlıkta yapılan stajın 6 ayının, askerliğin tamamının ve fiili avukatlık süresinin 3/2’si Yargıçlık kıdemine sayılmaktadır. Kurum Avukatlarının ise yaptıkları avukatlığın tamamı kıdemden sayılıyor. Aslında özel büroda avukatlık yapmış olanlarında tüm avukatlık sürelerinin kıdemden sayılması gerekir. Çünkü serbest bir avukat kurum avukatından her zaman daha çok koşturur.

Benzer konuları okumak için aşağıdaki makalelere göz atabilirsiniz.

Avukatların Oturarak Konuşması hukuki mi

Zorunlu müdafilik rehberi

Duruşma saatleri

Hakkında Mustafa POLAT

Öz geçmiş; Erzurum'da doğdum. İlkokulu Erzurum Şeker İlkokulu'nda, Ortaokulu Erzurum Sabancı Ortaokulu'nda, Liseyi ise Erzurum Merkez İmam Hatip Lisesi'nde Üniversite'yi ise uygulanan katsayı zulmü nedeniyle Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde tamamladım. Üniversite eğitiminden sonra Erzurum Barosu'na kayıtlı olarak avukatlık yaptım. Kastamonu Üniversitesi Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans eğitimimi ''Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması'' teziyle başarıyla bitirmiş bulunmaktayım. Ayrıca Ceza hukuku alanında yazılmış 100'e yakın makalem bulunmaktadır. Evliyim. Biyografi: www.mustafapolat.com.tr

Göz at

Dolandırıcılık suçu cezası ve dolandırıcılık davası

Dolandırıcılık suçu cezası ve dolandırıcılık davası

Dolandırıcılık suçu cezası ve dolandırıcılık davası Dolandırıcılık suçu cezası ve dolandırıcılık davası, Dolandırıcılık hileli davranışlarla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.