Ana Sayfa » Makale » Hukuk Devleti nedir?
Hukuk Devleti nedir?
Hukuk Devleti nedir?

Hukuk Devleti nedir?

Hukuk Devleti nedir?

       Hukuk Devleti nedir; yöneten ve yönetilenlerin belli kurallar çerçevesinde etkileşim içinde bulunduğu devlet modelidir. Monarşi ve Oligarşinin zıttı olan devlet modelidir. Monarşide devlet tek bir kişi tarafından yönetilir. Oligarşide ise bir zümre tarafından yönetilir. Hukuk devletinde ise yönetim modelleri çok çeşitlidir. Hukuk alanında en çok karşılaşılan kavramlardan biri olan hukuk devleti, yaşamın düzenini anlamak açısından mutlaka bilinmesi gereken kavramlardan birisidir. Çünkü günümüzde neredeyse her devlet hukukla yönetilir. Hak, hukuk, adalet, sistem, toplum gibi kavramların açılımını yaparak, hukuk devleti kavramını daha iyi anlayabiliriz.

Hukuk Nedir? Hukukun Amacı ve Görevi Nelerdir?

       Hukuk nedir sorusuna cevap olarak hak kavramının çoğuludur diyebiliriz. Bunun dışında anlamı dahilinde konuşmak gerekirse, toplumu düzenleyen ve yaptırım gücü olan devlet ile toplum düzenini sağlayan yasalar bütünüdür denilebilir.

Amacı;

       En temel amacı, devlet ile huzur ve güven içinde yaşayan bir toplum oluşturmak olduğunu söyleyebiliriz. Hukukun görevi, Devletin adaletli bir şekilde yönetiminin sağlanmasıdır. Devlet adaleti tesis ederken bir takım işlevlerden faydalanır. Bu işlevler; yargılama, cezalandırma, toplumsal uzlaşı dahilinde hakça bir toplum düzeni sağlanmasıdır.

Görevi;

       Toplumsal düzenin yasalara dayandırılarak sağlanması görevidir. Bunun için hukuk kuralları dahilinde hareket edilmektedir. Kişinin ya da toplumun haklarının kısıtlanması durumunda, devletin sağlamasının zorunluğu olduğu nitelikleri bireyin yasal olarak devletten talep etme hakkı var.

Hukuk Devleti nedir;

       Hukuk devleti ise sınırları içinde kamu erkinin değişmezlik ve süreklilik temeline dayalı şekilde oluşturulup, hukuk düzenine bağlı olan devlet şekli olarak tanımlanıyor. Burada en temel fark, mutlakiyetçi olan devletlerden farklı olarak vatandaşları keyfi uygulamalardan korumak için vardır. Hukuk devletinde hakkınıza tecavüz edildiği her durumda, direkt olarak yasal olarak insan hakları bağlamında hakkınızı istemeniz mümkündür. Bir toplumda düzeni hukuk kuralları sağladığından, devletin hukuk kuralları dahilinde yönetilmemesi durumunda devlet düzeninin bozulacağını söyleyebiliriz.

       Düzenin sorunsuz şekilde var olması için hukukun devlete egemen olması şarttır. Tüm canlıların ve kurumların hakkı yasal düzeyde savunulmalıdır. Bu sayede herkesin adil bir ortamda yaşaması mümkün olabilecektir. Demokratik ve gelişmiş toplumlarda hukuk her alana sirayet etmiştir. Daha az gelişmiş toplumlarda ise hukukun her alana sirayet etmediği söylenebilir. Örneğin gelişmişlik seviyesinin en üst düzeyde olduğu ve hukukun her alana sirayet ettiği ülkemizde kapalı alanlarda sigara içilmemektedir. Daha az gelişmiş olan toplumlarda her alanda sigara içilmektedir.

       Hukuk Devleti nedir konusuyla ilgili olarak aşağıdaki makalelere de göz atabilirsiniz.

Hukuk Nedir?

Hak ve Hukuk

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.