Ana Sayfa » Makale » Hukuk ve insan
Hukuk ve insan
Hukuk ve insan

Hukuk ve insan

Hukuk ve insan ( hukuk ve birey );

       Hukuk ve insan ( hukuk ve birey ) birbirini tamamlayan kavramlardır. Hukuk, hak kavramından türetilmiştir. Haklar ise toplumsal düzenin sağlanması için oluşmuş ve bir hukuk sistemi içinde sunulmuştur. Bunun amacı toplumda adalet ve huzuru sağlamaktır. Hukuk kurallarının benimsenmiş olduğu toplumlarda, yasal olarak bu niteliklerin kazanılması mümkündür. Bakıldığında hak kavramı insan için vardır. Toplumda insanlar bütünü olduğundan, hukuk ve insan ilişkisinin bir bütün olarak ele alınması gerekir.

Hukuk Kuralları ile Adaleti Sağlamak

       İnsanların huzuru için gerekli olan hukuk kurallarının uygulayıcısı yine insanlardır. Toplum düzeni ve toplumsal adalet için hukuk kuralları dahilinde hareket etmek gerekiyor. Ancak hukuk kurallarının bir diğer işlevi de bu durumun ters gitmesi halinde yaptırım gücünün olmasıdır. Bu yaptırım gücü ile toplumsal düzenin devamlılığı sağlanır. Kişilerin özel olarak hakkının savunucusu olan avukatlar sayesinde, hukuk ve insan ilişkisinin pozitif yöne çekilmesi mümkündür.

İşte Hukukçuların İnsanlar Üzerinden Topluma Sağladığı Faydalar;

Adaleti Sağlamak: Onlar için kutsal bir görev olan haklı – haksızı birbirinden ayırmak, topluma adaleti taşır. Haklı olana hakkını teslim etmek hukukçuların görevidir.

Gerçekleri Ortaya Çıkarmak: Araştırmayı, sorgulamayı, tahlil ve teşhis etmeyi hukuk düzeni gerçekleştirir. Hukuki zemine oturtulmuş olan her durum ve konunun hukuk ve adalet ilişkisine yönelik olması gerekir.

Toplumun Güvenliğini Sağlamak: Yalanı, güveni kötüye kullanmayı tamamen reddeden bir hukuk sistemi vardır. Güvenliği zedeleyen durumların önüne geçilmesi için var olan bu sistem, hile ve aldatmayı önleyerek hak edene hakkını verir.

Toplum Düzenini Koruyucu: En önemli görevleri arasında var olan düzenin devamlılığını sağlama da bulunur. Bu sayede toplumda huzur ve güven sağlanır.

Hakların Korunmasında Yol Gösterici: Çoğu zaman birçok hakkımızın varlığından haberdar değiliz. Alanında uzman olan kişilerin bu bağlamda bize rehberlik etmesi oldukça önemlidir.

       Hukuk ve insan arasındaki ilişkinin en önemli yanı, toplumu insanların var etmesi ve bozulan düzene karşı yasal yolların yine onlar tarafından aranmasıdır. Bu durumda hukuk ve insan arasında diyalektik bir ilişki saptanmış olur. Düzenleyici ve düzenlenenin arasındaki bağ göz önünde bulundurulup, hukuk ve insan kavramına anlam yüklenebilir.

Hukuk ve yaşam

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.