Ana Sayfa » Makale » Karşılıksız yararlanma suçu cezası ve davası
Karşılıksız yararlanma suçu cezası ve davası
Karşılıksız yararlanma suçu cezası ve davası

Karşılıksız yararlanma suçu cezası ve davası

Karşılıksız yararlanma suçu cezası ve davası

Karşılıksız yararlanma suçu cezası ve davası;

Karşılıksız yararlanma
Madde 163- (1) Otomatlar aracılığı ile sunulan ve bedeli ödendiği takdirde yararlanılabilen bir hizmetten ödeme yapmadan yararlanan kişi, iki aydan altı aya kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

İlk fıkra otomatları düzenlemektedir. Otomatlar ikiye ayrılır. İlki mal otomatı, ikincisi hizmet otomatları. Mal otomatlarına örnek olarak bozuk para atılarak alınan içecek, su makinesini verebiliriz. Hizmet otomatlarına ise müzik kutusunu veya metro, tren turnikelerini örnek olarak verebiliriz. İşte bunlarda bulunan malları ve hizmetleri bozuk para atarak değilde tel sokarak alırsak bu suç oluşur. Yalnız burada ince bir çizgi var. Mal otomatından tel sokmadan kapağı kırılmak suretiyle alınan mallar hırsızlık suçuna vücut verir. Bu suçun oluşması için hiçbir bedel ödenmemelidir. Eksikte olsa bedel ödenmişse bu suç oluşmaz. İlk fıkrada tanımlanan suç tipi ikinci fıkrada tanımlanan suç tipinden farklı olarak ani hareketlerle işlenir. Ayrıca Kanunun gerekçesinden farklı olarak suç ancak otomatlar tarafından verilen bir hizmetten karşılıksız yararlanma suretiyle işlenebilir. Örneğin taksiye bindikten sonra parayı ödemeden seyahat etmek ilk fıkrada tanımlanan suça vücut vermez.  

(2) Telefon hatları ile frekanslarından veya elektromanyetik dalgalarla yapılan şifreli veya şifresiz yayınlardan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Komşuya ait Digitürk veya Tivibu yayımlarının şifrelerinin hacklenip kaçak olarak izlenmesi bu suça örnek olarak verilebilir. Ayrıca yayım şifresiz olsa bile sahibinin rızası yoksa bu yayımları bedelsiz izlemek yine bu suçu oluşturur. Şifresiz yayımlardan veya telefon hatlarından yararlanma devam eden bir eylem olduğu için bu suç ilk fıkradakinin aksine ani değil, kesintisiz bir suçtur.

(3) Abonelik esasına göre yararlanılabilen elektrik enerjisinin, suyun veya doğal gazın sahibinin rızası olmaksızın ve tüketim miktarının belirlenmesini engelleyecek şekilde tüketilmesi halinde kişi hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Örneğin elektirik saatine mandal takılarak saatin çalışmasının engellenmesi bu suça örnek olarak verilebilir. Aynı şey su veya doğal gaz saati içinde geçerlidir. Bu fıkrada tanımlanan suç tipide ikinci fıkradaki gibi kesintisiz bir suç türüdür.

Hırsızlık suçu cezası ve hırsızlık davası

Dolandırıcılık suçu cezası ve dolandırıcılık davası

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.