Masumiyet Karinesi
Masumiyet Karinesi

Masumiyet Karinesi

Masumiyet Karinesi ( suçsuzluk karinesi )

       Masumiyet Karinesi ( suçsuzluk karinesi ) kısaca kişi hakkında devam eden bir ceza davası bulunsa bile bu karar kesinleşmeden o kişiye suçlu gözüyle bakılamamasını ifade eder. Anayasanın 38/4. Maddesine göre ise : ‘’Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz’’ hükmü yer almaktadır. Bu maddeye göre hakkında verilmiş bir Mahkumiyet kararı bulunmayan herkes masumdur.

       Bu karine kişi hakkında verilen kararın Yargıtay aşamasından dönüp kesinleşmesini de kapsar. Yani yerel Mahkeme tarafından kişi hakkında hırsız olduğu gerekçesiyle ceza verilse dahi bu onun suçlu olduğu anlamına gelmez. Aynı şekilde Anayasa Mahkemesine başvurulmuşsa bu hak bu başvurunun sonuçlanması aşamasını da kapsar.  Çünkü kişinin üst yargı mercilerine başvurarak aklanma hakkı vardır. Bu durum kişinin kendi aleyhine ifade vermesiyle yani suçu ikrar etmesiyle de ortadan kalkmaz. Ancak bu karine Anayasa Mahkemesinden sonraki aşamayı kapsamaz. Örneğin yerel Mahkemeden ceza almışsanız ve bu karar Yargıtayda kesinleşmiş ve hatta Anayasa Mahkemesinden de dönmüşse yargılamanın yenilenmesine başvurmuş olmanız bu suçu işlemediğiniz yönünde bir karine teşkil etmez. Yani artık bu karinenin korumasından yararlanamazsınız.

       Masumiyet Karinesi ( suçsuzluk karinesi ) mutlak haklardandır ve önceden feragat etmekle de geçersiz olmaz. Bir başka deyişle önceden feragat edilemez bir haktır. Kapsam olarak sadece ceza davalarını kapsamamaktadır. Aynı zamanda disiplin soruşturmaları ve ceza soruşturmaları da bu karineye dahildir. Yanlız hakkında ceza soruşturması veya disiplin soruşturması  yapılan birisi açığa alınabilir. Masumiyet karinesi suçlanmama hakkını kapsar. Oysa açığa alınma idari bir tedbirdir ve bu tedbirin uygulanması masumiyet karinesine aykırılık teşkil etmez.

Konu ile ilgili olarak aşağıdaki makalelere de göz atabilirsiniz.

Suçun şahsiliği ilkesi cezanın şahsiliği ilkesi

Susma hakkı nedir, susma hakkı ne zaman kullanılır?

Content Protection by DMCA.com

Hakkında Mustafa POLAT

Öz geçmiş; Erzurum'da doğdum. İlkokulu Erzurum Şeker İlkokulu'nda, Ortaokulu Erzurum Sabancı Ortaokulu'nda, Liseyi ise Erzurum Merkez İmam Hatip Lisesi'nde Üniversite'yi ise uygulanan katsayı zulmü nedeniyle Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde tamamladım. Üniversite eğitiminden sonra Erzurum Barosu'na kayıtlı olarak avukatlık yaptım. Kastamonu Üniversitesi Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans eğitimimi ''Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması'' teziyle başarıyla bitirmiş bulunmaktayım. Ayrıca Ceza hukuku alanında yazılmış 100'e yakın makalem bulunmaktadır. Evliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.