Ana Sayfa » Makale » Patent Başvuru Süreci ve Patent İçin Gerekli Evraklar
Patent Başvuru Süreci ve Patent İçin Gerekli Evraklar
Patent Başvuru Süreci ve Patent İçin Gerekli Evraklar

Patent Başvuru Süreci ve Patent İçin Gerekli Evraklar

Patent Başvuru Süreci ve Patent İçin Gerekli Evraklar

Patent Başvuru Süreci ve Patent İçin Gerekli Evraklar: Patent başvuru sürecinin hızlı işleyebilmesi için tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Başvuru sürecinin başlaması ile birlikte talepte bulunduğunuz patent için bazı incelemelerde yapılır.

Patent almak için gerekli evraklar

Patent başvurusuna giderken yanınıza almanız ve kurula sunmanız gereken belgeler, sürecin hızlı işlemesi açısından son derece önemlidir. Bundan ötürü patent başvuru belgeleri eksiksiz, gerekli uyarılara uygun şekilde hazırlanmalıdır.

  • Patent başvuru dilekçesi

  • Buluşu, fikri net bir şekilde açıklayan bir nüsha,

  • Patent koruması istenen buluşun özellikleri, kapsamı, parametrelerini içeren bir belge,

  • Bir tarifname olarak istemlere ilişkin görseller,

  • Fikri, buluşu açıklayan 50 ile 100 kelime arasında bir özet yazı,

  • İmzalanmış velaketname, ancak noter onayı kapsamamaktadır.

Patent başvurusunun ilk aşamasında bu belgeleri hazırlarsanız süreci başlatabilir, belirlenen standartlar doğrultusunda da, gerekli zaman içerisinde korumayı alabilirsiniz. Ancak patentinizin türüne göre önceden bilgi almak ve kuruma danışmanızı tavsiye ederiz.

Patent başvurusunu bulunduğum ilde mi yapmam gerekir?

İstanbul’da yaşayan birisi patent başvurusu esnasında Ankara’da olursa bir problem yaratır mı, ya da benzeri şekilde patent başvurusunda bulunduğunuz şehirde, ilçede mi olmanız gerekir? Bu konuda kafalarda soru işaretler yaygın gibi görünmektedir. Patent başvuruları konusunda danışılan firmaların görüşü, her nerede olursanız olun patent firmaları üzerinden başvurunuzu yapabileceğinizdir. Ancak dikkat etmeniz gereken konu, başvuru esnasında belirli belgeleri hazırlamanız gerekiyor, eğer bulunduğunuz yerde patent başvurusu için gerekli belgeleri sağlayabiliyorsanız hangi şehirde olduğunuzun da fazla önemi yoktur. Sonuç olarak başvuru esnasında belgeleriniz tam ise, her yerde başvurunuzu anında gönderebilirsiniz.

Buluş basamağı nedir, patent için gerekli midir?

Patent alarak çeşitli buluş ve fikirlerin gerek ulusal gerek de küresel çapta koruma haklarını alabilir, fikirlerinizi güvence altında ilerletebilirsiniz. Ancak patent alım noktasında bazı kıstaslar söz konusudur ve bu kıstaslar herkes için geçerlidir. Günümüzde patent alma kıstaslarında dikkate alınan en önemli konulardan birisi buluş basamağıdır. Buluş basamağı, ortaya konulan bir buluşun daha önce ortaya konmuş bir buluş veya fikir ile ilişkisi olup olmadığıdır. Eğer bir buluş varsa patent yetkilileri bunu değerlendirmektedir.  İncelemeli ve incelemesiz patent başvurularında buluş basamağı incelenmektedir ancak faydalı model belgesi konusunda buluş basamağı gerekli bir proses değildir. Alacağınız patente ve buluşun modeline göre, önceki buluşlar ile doğrudan bağ incelemesi yapılmaktadır.

Patent ve Marka Tescili Neden Önemlidir?

Patent Başvurusu Sonrasındaki İşlemler ve Haklar
Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.