Ana Sayfa » Makale » Patent Başvurusu Sonrasındaki İşlemler ve Haklar
Patent Başvurusu Sonrasındaki İşlemler ve Haklar
Patent Başvurusu Sonrasındaki İşlemler ve Haklar

Patent Başvurusu Sonrasındaki İşlemler ve Haklar

Patent Başvurusu Sonrasındaki İşlemler ve Haklar

Patent Başvurusu Sonrasındaki İşlemler ve Haklar; Patent başvurusu için gerekli evrakları hazırlayıp patent almak için gerekli işlemleri başlattınız. Bu aşamadan sonra patent başvurunuz incelenerek yapılan değerlendirmeler sonrasında patent hakkını elde edebileceksiniz. Şimdi bu sürece ve sonrasındaki sorulara açıklık getirelim.

Patent başvurusu Sonrasında Yapılan İncelemeler

Başvuru sonrasında patent incelemesi yapılırken, yalnızca dikkate alınan fikrin özgünlüğü, başka bir platformda ya da ülkede kullanılıp kullanılmadığı değil aynı zamanda sanayi konusunda ne tarz bir formatta piyasada yer bulabileceğidir. İlk aşama tabi ki hep bahsettiğimiz bir konu olan yeniliktir ancak bunun dışında tekniği bilinen bir buluş olup olmamasını inceleyen diğer aşama da bu noktada önemlidir. Buluşun kolaylıkla yapılabilecek bir buluş olup olmadığı değerlendirilen başlıca konulardan biridir. En son olarak ise patentinizin, ortaya koyduğunuz buluşun sanayi sistemine kolayca entegre edilip edilemeyeceği incelenmektedir. Kısacası üretimi ve pazarlamasının ne derece gerçekçi olduğu, patent başvurularında dikkate alınan ve incelemeye esas konudur.

Patenti alınan buluşun koruma hakları ne zaman başlar?

Patent enstitüsüne koruma hakları ile gittiğinizde, esasında fikri mülkiyet kapsamında koruma hakları anında başlamaktadır. Ancak gerek Türkiye Patent Enstitüsü– TPE gerek de diğer patent standartları kurumlarında buluş sahiplerine dikkat etmeleri gerektiği söylenen en önemli konulardan birisi, patentin inceleme ve araştırma işlemleri sona erip olay resmiyet kazanmadan harekete geçmemeleri gerektiğidir. Ortalama olarak 18 ile 20 ay arası süren, patent başvurusu ile ilgili araştırma ve incelemenin bitip tam anlamı ile patent korumasının başlayacağı süreç en dikkatli olunması gereken dönemdir. Eğer fikirlerinizin, buluşlarınızın bir zarar görmesini istemiyorsanız yapmanız gereken araştırma süresi boyunca ve evraklar tamamlanıp patent verilinceye kadar hiçbir şey yapmamaktır.

Patent aldıktan sonra patent sahibi hangi haklara sahip olur?

Fikri mülkiyeti sağlamak amacı ile verilen patent, bir ürünü ya da buluşu en az 7 sene, en fazla 20 sene boyunca koruma altına alan bir yapıdadır. Peki patentini aldığınız ürünle neler yapabilirsiniz? Hangi kullanım ve diğer haklara sahip olacaksınız? Patentini aldığınız ürünün üretimi ve satışı patent ile birlikte gelen haklardan biridir. Bunların dışında ürünü kullanma ve ithal etme de patent enstitüsünün patent alan kişilere sunduğu haklardan biridir. Ancak burada kafalara takılan soru, Türkiye içinde alınan patenti yurtdışına sattığınızda o bölgelerde patentinin olup olmamasından doğabilecek sorunlardır. Bu noktada da Avrupa ve küresel patent kuruluşları ile iletişime geçerek fikrinizin, buluşunuzun korunmasını isteyebilirsiniz.

Patent hakkı devredilebilir mi?

Patent, bir nevi şahsi mülk demektir. Patent hakkı satılabilir, ipotek edilebilir ve miras olarak kalabilir. Patent sahibi, bulduğu icadın başkaları tarafından imalini, kullanımını ve satılmasını engelleme hakkına sahip olabilir. Dilediği kimselere buluşunun imal, kullanım veya satış haklarından herhangi birini bir lisans aracılığı ile devredebilir.

Patent İhlalinde bulunmanın cezai yaptırımı nedir?

Bir fikrin ya da buluşun patent ile güvence altına alınması, tüm dünyanın fikri mülkiyet normları ile korunmasının ardından eğer bir patent ihlali gerçekleşirse bunun cezai müeyyidesi caydırıcı şekilde ağır olmaktadır. Patent ihlalinde hapis cezası günümüz yargı sisteminde 2 ile 4 yıl arasında değişmektedir, hapis cezası dışında çeşitli para cezaları da vardır. 50 bin dolara kadar çıkabilen patent ihlali çok daha yüksek noktalarda da olabilir. Buna örnek olarak geçmişte haberlere yansıyan Apple ve Samsung gibi büyük firmaların arasında yaşanan milyon dolarlık patent ihlali davası verilebilir. Bunların da dışında firmalara kapatma davaları, ticaretten bir yıl süre ile men edilebilme cezaları da verilebilmektedir.

Patent İhlaline Karşı Hangi Davalar Açılabilir?

Patenti alınmış herhangi bir fikrin veya girişimin, herhangi bir ihlal veya tecavüz ile karşılaşması durumunda açılabilecek hukuk davaları mevcuttur. Bu hakkı mutlak hak kapsamındadır ve bu hak herkese karşı ileri sürülebilir.

Patent ihlali halinde hak sahibinin açacağı davaları şu şekilde sıralayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.