Ana Sayfa » Makale » Patent ve Marka Tescili Neden Önemlidir?
Patent ve Marka Tescili Neden Önemlidir?
Patent ve Marka Tescili Neden Önemlidir?

Patent ve Marka Tescili Neden Önemlidir?

Patent ve Marka Tescili Neden Önemlidir?

Patent ve Marka Tescili Neden Önemlidir; Patent kısaca ifade etmek gerekirse bir fikrin ya da buluşun yetkili kurum tarafından koruma altına alınması ile verilen belgedir. Marka tescili ise, marka veya logonuzun başka kişiler tarafından gerek ticari gerekse de başka amaçlar doğrultusunda kullanılmasını önlemek için verilen bir belgedir. Sizlere verilen Patent ve marka tescil belgesi sadece yaşadığınız ülke de geçerli olmaktadır. Tekelleşme olarak da adlandırabileceğimiz marka tescili, 10 yılda bir yenilenmelidir.  5 yıl gibi bir zaman zarfında kullanılmaması durumunda da iptal edilir. Yani yenilenmesi gerekmektedir.

Her gün gelişen modern dünyamızda, sürekli piyasaya yeni bir buluş çıkmakta olduğu için oluşabilecek haksızlıklar ancak patent alınarak önlenebilir. Patent almanın belli başlı kuralları vardır. Bunlar; sanayiye uygulanabilirlik, tamamen yeni olması, mevcut tekniğinin bilinen durumu aşması. Patent alacak ürünün teknik bir alanda karşılaşılan bir soruna çözüm getirmesi ve aynı zamanda teknik bir özelliğe sahip olması şartı da olmazsa olmazdır. Edebi ürünler, sanat eserleri, tıpta cerrahi uygulamalar ve tedaviler, bilgisayar yazılımları bu kapsama girmemektedir.

Patent Neden Önemlidir

Tüm bu koşullara uygun buluşa sahip olan kişi fikrini ya da buluşunu patent ile koruma altına aldığı takdirde satma, üretme ve kullanma haklarına bu belge ile sahip olabilmektedir. Dolayısıyla patenti alan kişiler dışında 3. hiçbir kuruluş veya kişilerce bu ürün üzerinden kar elde etme gibi bir durum söz konusu olamaz. Patent sahibinin izni olmadan herhangi bir faaliyette bulunulamaz.

Patent alan kişi, başkasına ürününü lisans yolu ile kullanma izni verebilirken aynı zamanda tamamen haklarını devir de edebilir veya veraset yolu ile varislerine bırakabilir. Bu durumda iyi bir kazanç elde etmesi mümkündür. Markanın tescili ve patentinin alınması küçük çapta çok faydalı buluşlar yapan kişilerin bunu tekeline alması sayesinde bu fikirlerin büyük firmalar tarafından alınmasını da önler. Patent yasaları sayesinde yeni icatlar yapılması ve yaratıcı fikirler teşvik edilmektedir. Sanayisi sürekli gelişen ve bunun faydasını her alanda gören ülkelerde patent alma sayısının fazlalığı göz ardı edilmemelidir.

Patent Başvuru Süreci ve Patent İçin Gerekli Evraklar

Patent Başvurusu Sonrasındaki İşlemler ve Haklar
Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.