Ana Sayfa » Makale » Peygamber Efendimizin Doğumu Sırasında Meydana Gelen Mucizeler
Peygamber Efendimizin Doğumu Sırasında Meydana Gelen Mucizeler
Peygamber Efendimizin Doğumu Sırasında Meydana Gelen Mucizeler

Peygamber Efendimizin Doğumu Sırasında Meydana Gelen Mucizeler

Peygamber Efendimizin Doğumu Sırasında Meydana Gelen Mucizeler

Peygamber Efendimizin doğumu sırasında meydana gelen mucizeler; Hadis-i Şerifte Allah (C.C.)’ın, “Sen olmasaydın ya Muhammed alemleri yaratmazdım” dediği buyurulur. Kainatta meydana gelen en büyük hadise, Yüce Yaradan Allah(C.C)’ın habibim dediği Hz. Muhammmed (S.A.V)’i dünyaya göndermesi olmuştur. Peki, alemlere rahmet olarak gönderilen, Yüce Allah(C.C.)’ın habibim diye bahsettiği peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğumu sırasında hangi mucizeler gerçekleşmiştir?

Son peygamber Hz. Muhammmed (S.A.V) 571 yılının 12 Rebiülevvel (20 Nisan) Pazartesi sabahında, eski dünyanın (Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarına verilen isim) tam ortası olan Arabistan’ın Hicaz bölgesinde ki Mekke şehrinde dünyaya gelmiştir. Bu tarih hemen hemen tüm İslam tarihçilerinin kabul gördüğü kanaate göre fil vakıasından sonra ki 50-60 gün sonrasına tekabül etmektedir.

Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in Soyu Nereden Gelmektedir?

Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in babası, Kureyş kabilesinin Beni Haşim kolundan Abdullah bin Abdülmuttalibtir. Annesi ise Kureyş kabilesinin Beni Zühre kolundan Vehb bin Abdülmenaf’ın kızı Amine’ydi. Peygamber Efendimiz (S.A.V) Abdullah b. Abdülmuttalip ve Vehb b. Abdülmenaf’ın kızı Amine’nin evliliğinden olan tek çocuklarıydı. Peygamber Efendimizin pazartesi günü doğduğu, pazartesi günü peygamber olduğu, pazartesi günü hicret ettiği, pazartesi günü Medine şehrine vardığı, pazartesi günü vefat ettiği rivayet edilir. Hatta El-Maide Suresinin 3. Ayetinde Pazartesi günü “Bugün size dininizi tamamladım” ayeti nazil olmuştur.

Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in Doğumu Sırasında Hangi Mucizeler Gerçekleşmiştir?

 • “Hz. Amine’nin söylediğine göre hamilelik ve doğum esnasında hiçbir zahmet çekmediği ve Peygamberimiz dünyaya gelirken doğu ve batıyı aydınlatan büyük bir nurun kendisinden çıktığını görmüştür.
 • Peygamber Efendimiz (S.A.V) doğduğu esnada şeytan hayatında hiç olmadığı kadar büyük bir çığlık koparmıştır.
 • İran’ın başkadısı ve din adamı olan Mubezan, rüyasında develerin bir sürü atı önüne katarak dicle ırmağını geçtiğini ve İran’a yayıldıklarını görmüştür.
 • Kufe ile Şam arasında taşsız ve kupkuru bir çöl olan Semave Vadisini o gün su basmıştır.
 • Kisra sarayında 14 adet sütun, Peygamber Efendimizin doğumu esnasında yıkılmıştır.

 • Ateşe tapmasıyla meşhur olan İran halkının tapınaklarında bin yıldan beridir hiç sönmeden yanan ateş, Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in doğumu esnasında sönmüştür.
 • Yine, o anda Kabe’de ki putların birçoğu devrilmiş, baş aşağı düşmüştür.
 • O dönemde insanların hayranlıkla baktığı, hatta kimilerinin yücelik vasıfları yüklediği Save (Taberiyye) gölü Peygamber Efendimiz’in doğumu sırasında kurumuştur. Bu da Pegamberimiz (S.A.V.)’in Allah (C.C.) izni dışında ki şeylerin takdis edilmesinin yasaklanacağına işaret eder.
 • Bir rivayete göre Hz. Amine’ye rüyasında önemli bir kişiye hamile olduğu ve doğduğunda O’na Muhammed ya da Ahmed adının verilmesi söylenmiştir.

 • Hz. Ayşe’nin rivayet ettiğine göre Peygamber Efendimiz (S.A.V) ‘in doğduğu gece bir Yahudi din adamının son peygamberin alameti olan yıldızın doğduğunu gördüğünü ve bunun üzerine Kureyş meclislerinden birine giderek “Ey Kureyşliler! İçinizde bu gece çocuğu doğan biri var mı?” diye sormuştur. Kureyşliler bunun üzerine “Vallahi bilmiyoruz” diye cevap vermesi üzerine Yahudi “Ey Kureyş Cemaati! Size söylediklerimi iyi belleyiniz! Bu gece ahir zaman ümmetinin yeni peygamberi doğmuştur. O’nun iki kürek kemiği arasında üzerinde tüyler bulunan siyah-sarı karışımı bir ben vardır” demiştir.
 • O gece evlerine dağılan kureyşliler ailelerine yahudinin anlattıklarını söylemiş, kimilerinin aileleri “Bu gece Abdullah’ın bir oğlu oldu, adını Muhammed koydular” demesi üzerine kureyşliler o yahudiye giderek durumu anlattılar. Yahudi hiç vakit kaybetmeden Hz. Amine’nin evine gitti, Hz. Amine yahudiye oğlunu gösterdi. Yahudi Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in sırtında ki peygamberlik alameti olan mührü görünce baygınlık geçirdi. Ayıldığında kendisine ne olduğunu soran kureyşlilere dönerek, “Vallahi artık İsrailoğullarından peygamberlik gitti! Ellerinden kitapları da gitti. Araplar nübüvvetle büyük bir izzet ve şerefe nail olacaklar. Ey Kureyş Cemaati Sevininiz! Vallahi siz doğudan batıya uzanacak bir kuvvete malik olacaksınız!” demiştir.
 • Bir diğer mucize ise Peygamber Efendimiz (S.A.V) sünnetli olarak doğmuştur. Ayrıca melekler aracılığı ile yıkanmış ve sırtına nübüvvet mührü vurulmuştur.

 • Peygamber Efendimiz (S.A.V) doğduğu gece gökyüzünden yıldızların döküldüğü ve hazan yaprağı gibi gökyüzünden yıldızların kaydığı rivayet edilmektedir. O gece dünya ya nadir görülen bir meteor yağmuru olmuştur. Bu mucize ile yıldızlara bakarak geleceği söyleyen kahinlerin artık yıldızlardan haber almalarının son bulacağı ve kahinliğin sona ereceğine işaret edilmektedir.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.