pkk sorununun çözümü
pkk sorununun çözümü

pkk sorununun çözümü

pkk sorununun çözümü

pkk sorununun çözümü:

        Bir kaç ihtimal üzerinden değerlendirme yapmak gerekirse;

Bu sorun Türkiyenin Avrupa Birliğine girmesiyle çözülebilir.

1-) Türkiyenin Avrupa Birliğine girmesiyle çözülebilir. Türkiyenin AB’ye girebilmesi içinde Kıbrıs sorununu çözmesi gerekir. Türkiyenin Kıbrıs sorununu çözebilmesi içinde su yolu projesini tamamlaması gerekir. Bunun içinde nereden bakarsanız bir 10 yıl daha beklemek gerekir. Kaldı ki bir 10 yıl sonra AB’ye girsek bile bu sorunun çözülememesi ihtimalide var. Çünkü AB ülkelerinin bir çoğu pkkya destek vermekte. Dolayısıyla bu  ihtimali yok sayıyoruz.

Kandile müdahale edilebilir.

2-) Kandil başta olmak üzere pkk kamplarına askeri bir operasyon düzenlenmesi ile çözülebilir. Ama bu ihtimalinde bir handikabı var. Oda nasıl ki Diyarbakır’dan daha uçaklar kalkmadan kandile haber gidiyor ve pkklılar sığınaklara iniyorsa daha kara operasyonuna karar verilmeden bu haberin kamplardaki pkklılara ulaşacağıdır. Tabi diğer bir handikapsa böylesi geniş çaplı bir operasyonda bir çok zahiyat verebileceğimiz gibi kuzey Irak’taki pkk dışı unsurlarla da çatışma ihtimalinin bulunmasıdır.

Yardım yapan Ülkeler deşifre edilip dünya kamuoyuna sunulabilir.

3-) pkkya doğrudan insan ve mühimmat yardımı yapan ülkelerin somut delillerle deşifre edilmesi. tabi bu ihtimalde Mite büyük iş düşüyor. Eğer tüm kirli ilişkiler deşifre edilirse ve tüm dış bağlantılar ortaya serilerek uluslararası alanda dile getirilirse pkk iki günde dağılır. Elin İsraillisi ABD’ye gidince ABD’yi ele geçirmeye çalışır. Bizden gidenlerse bizi bölmeye çalışırlar. Uluslararası arenada çok güçlü olmadığımız için bu bağlantıları tespit etsek de derdimizi kimseye anlatamayız. Dolayısıyla bu ihtimalide eledik.

Cizre modeli düşünülebilir.

4-) Cizre modeli diğer bölgelerde de uygulanabilir. Etkili de sonuç alınabilir fakat kesin sonuç alınmaz. Çünkü teröristler sadece şehirlerde değil kamplarda ve çoğunlukla  dış ülkelerde bulunmaktadırlar. Dolayısıyla bu ihtimalde eledik.

Çözüm süreci tam bir fiyaskoydu ama denenmesi gerekirdi.

5-) Çözüm sürecine devam etmekle çözülebilirdi. Tabi bu süreçte pkk ile hdp muhatap alınmasaydı. Ne yazık ki bu süreçte  Kürt halkı doğrudan muhatap alınmadı. Dolayısıyla pkkya bir çok taviz verilince ve pkk ile hdp Kürtlerin tek temsilcileriymiş gibi muhatap alınınca bu vakitten sonrada bölgede doğrudan Kürt halkına yönelik olarak herhangi bir reform yapılması da mümkün değil. Bu ihtimalide çizdik gitti.

Medyaya yönelik olarak çalışmalar yapılabilir.

6-) pkk-pyd’nin yaptığı zulümlerle ilgili dünya kamuoyunun ilgisini çekecek şekilde yabancı oyuncular kullanılmak suretiyle sinema filmi çekilebilir. Örnek:

Game Of Thrones

        Sonuç olarak pkknın can damarı olan uyuşturucu trafiği kesilmeden ve uluslararası bağlantıları koparılmadan bu soruna çözüm bulunamaz.

pkk sorunu çözümü ile ilgili olarak aşağıdaki makale ve haberlere bakabilirsiniz.

Filistin sorunu nasıl çözülür?

Afrin Operasyonu Analizi

Afrin Operasyonu Başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.