Ana Sayfa » Makale » şikayet dilekçesi örneği
şikayet dilekçesi örneği
şikayet dilekçesi örneği

şikayet dilekçesi örneği

şikayet dilekçesi örneği ( suç duyurusu dilekçesi örneği );

        şikayet dilekçesi örneği ( suç duyurusu dilekçesi örneği ) nasıl yazılır? Şikayet dilekçesi yazılırken nelere dikkat edilmelidir? Dilekçe neleri içermelidir ? Aşağıda ayrıntısıyla yazmış olduğumuz şikayet dilekçesi örneği ( suç duyurusu dilekçesi örneği ) ‘nde görüleceği üzere, şikayet dilekçesi yazılırken olaylar ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır. Çünkü ne kadar çok ayrıntı olursa olay o kadar çabuk çözülür. Örneğin birisi sizi darp ettiği zaman, kişi, yer, zaman, olayın olu şekli, şüphelinin elinde bir şey bulunup bulunmadığı, şüpheliyi daha önceden tanıyıp tanımadığınız ve eğer tanıyorsanız önceye dayalı husumetiniz bulunup bulunmadığı anlatılmalıdır. Tabi bunları anlatırken bir Avukat yardımından mutlaka faydalanmalısınız. Çünkü darp karşılıklıysa ve siz daha çok dayak yemiş olsanız bile sizde ceza alabilirsiniz. Mağdurken suçlu konumuna düşebilirsiniz. Bu durumları göz önünde bulundurmak lazım.

Dilekçe Örneği;

(Şehir) CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

ŞİKAYETÇİ: İsim-Soy isim, TC Nu, Adres

ŞÜPHELİ: İsim-Soy isim, TC Nu, Adres

SUÇ TARİHİ: …..

AÇIKLAMALAR: Hakaret, iftira (bu kısım zorunlu olmamakla beraber bir hukukçu hazırlamıyorsa boş bırakılmasında fayda vardır. çünkü şikayet edilen mesnet suçtan kovuşturmaya yer olmadığı kararı veya beraat kararı alırsa şikayet eden aleyhine ceza ve tazminat davası açılabilir. dolayısıyla bu kısma yer vermeden sadece başınızdan geçenleri “AÇIKLAMALAR” kısmında anlatmanız yeterlidir.)

AÇIKLAMALAR: Başınızdan geçen olayları mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatın.

TANIKLAR: …Olayın tanıkları. Eş dost akrabadan ziyade üçüncü kişilerin tanıklığı her zaman daha geçerlidir.

HUKUKİ NEDENLER: TCK, CMK (Zorunlu değil)

NETİCE VE İSTEM: Yukarıda açıklanan nedenlerden ötürü davaya katılma talebimin kabulünü ve şahsın cezalandırılmasını talep ederim.

Tarih

İsim Soy İsim
İmza

Not: Şikayet, dava, başvuru, talep v.b. gibi dilekçelerin her zaman bir avukat vasıtasıyla yazılmasında fayda vardır. Çünkü bu tür davalarda yazacağınız dilekçelerle mağdurken sanık durumuna düşebilirsiniz.

Konu ile ilgili benzer konuları okumak için aşağıdaki makalelere göz atabilirsiniz.

Ceza davası nedir? Ceza davası nasıl açılır?

Şüpheli hakları ve sanık hakları nelerdir?

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.