Ana Sayfa » Makale » Sosyal Medya suçları Facebook suçu Twitter suçu instagram suçu
Sosyal Medya suçları Facebook suçu Twitter suçu instagram suçu
Sosyal Medya suçları Facebook suçu Twitter suçu instagram suçu

Sosyal Medya suçları Facebook suçu Twitter suçu instagram suçu

Sosyal Medya suçları Facebook suçu Twitter suçu instagram suçu    

               Sosyal Medya suçları Facebook suçu Twitter suçu instagram suçu; Sosyal medya suçları çok çeşitlidir. Bunlardan başlıcası hesabınızın çeşitli yöntemlerle hack edilmesidir. Bu konuda yazmış olduğumuz makaleye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Biz bu makalemizde size yönelik olarak işlenen suçları ele alacağız. Biz bu suçları Twitter, Facebook ve instagram açısından değerlendireceğiz. Şöyleki;     

Twitter suçu, Twitter üzerinden en çok işlenen suç hakarettir.

        Bu suçu önlemenin iki yolu vardır. Bunlardan ilki hakaret içerikli paylaşımı Twitter yönetimine şikayet etmektir. Bu anında sonuç verir ve paylaşımı yayından kaldırırlar. İkinci yol ise eğer hakaret çok ağır bir boyutta ise ilgili şahıs hakkında suç duyurusunda bulunmaktır. Bu ikinci yöntem faili cezalandırmaya yöneliktir. Tabi bu durumda hakaret içerikli paylaşımı silmemeniz ve bizzat savcılığa veya kolluğa teslim etmeniz de hayati önem taşımakta. Zira aksi takdirde ilgili paylaşım Twitter’dan isteneceği için hak kaybı yaşayabileceğiniz gibi davanın yıllar boyu sürmesi de söz konusu olabilir.     

Hakaret yoluyla internet üzerinden gerçekleştirilen Facebook suçu Twitter ve Instagram üzerinden işlenen suçlara oranla daha fazladır.

        Bu suçlar hesabınızın çalınması (daha önceden ele alınmıştır), hesabınızın kopyalanması, paylaşımlarınızın iltibas edilmesi (izinsiz kullanılması) ve şahsınıza yönelik hakaretler şeklinde sınıflandırabiliriz. Aslında hesabınızın kopyalanması oldukça basit bir yöntemdir. Fail sizin resminizi ve paylaşımlarınızı kopyalayarak sizin adınızla ayrı bir hesap açar ve arkadaşlarınıza teker teker arkadaşlık isteği gönderir. Kullanıcılar daha önceden arkadaşları içerisinde bulunan bu kişinin farklı bir kişi olduğunu fark edemezler ve arkadaşlık teklifini kabul ederler. Ardından bu kişi para ister veya arkadaşlarınızı sanki sizmişsiniz gibi dolandırmaya çalışır. Böyle bir durumda ilk yapılması gereken isminizi Facebook’ta aratarak kopya olan hesabı Facebook yönetimine şikayet etmektir. Hatta bu tür vakalarla çok karşılaşıldığı için Facebook bunun için ayrı bir bildirim yoluda ön görmüştür. Bu durumda Facebook anında failin içeriğini erişime kapatır. İşin püf noktası hesabınızın kopyalanıp kopyalanmadığını sık sık kontrol etmeniz gerektiğidir.

Sosyal Medya suçları nasıl önlenebilir?

           Tabi bu konuda yapacağınız en sağlam güvenlik tedbiri ise arkadaşlarınızın gizlilik ayarını ‘’herkes’’ten ‘’sadece ben’’ olarak değiştirmenizdir. Bu durumda failler hesabınızı kopyalama yoluna gitmeyecektir. Gitseler bile arkadaşlarınıza ulaşamayacakları için arkadaşlarınızı dolandırma yoluna da başvuramayacaklardır. Paylaşımlarınızın çalınması konusuna gelince bu durumda eğer ticari veya akademik bir çalışma yapmışsanız veya menfaat kaybına uğruyorsanız bu konuda menfi tespit davası ve konusuna göre tazminat davası veya paylaşımın kaldırılmasıyla birlikte tazminat davası açabilirsiniz. Tabii bunun yerine herhangi bir zararınızda bulunmuyorsa bu paylaşımıda Facebook yönetimine şikayet ederek kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Şahsınıza yönelik hakaretleri de Facebook yönetimine bildirebileceğiniz gibi konu hakkında suç duyurusundada bulunabilirsiniz. Tabii bu durumda da ilgili paylaşımı güvenlik birimlerine ulaştırılana kadar silmemenizde fayda var.     

instagram yoluyla işlenen suçlara gelince en çok işlenen instagram suçu paylaşımlarınızın iltibas edilmesidir.

        Tabi hak iddia edebilmeniz için paylaşımınızın orjinal ve size özel olması gerekir. Örneğin internetten indirdiğiniz ve instagramda paylaştığınız bir görüntü üzerinde hak iddia edemeyeceğiniz gibi iltibas halindede dava açamazsınız. Veya yine arkadaşınızın fortoğrafı üzerinde hak iddia edemezsiniz. Tüm bunların haricinde yukarıda Facebook için anlattığımız konular aynen Instagram için de geçerlidir.

        Sosyal medya suçları tabi ki bunlardan ibaret değil. Fakat biz en çok bilinenlerini ele almaya çalıştık. Elbette bunlardan başka suçlarda mevcuttur.

Bu suçlar nereye şikayet edilir?

       Bu tür suçları karakollarda veya müracaat Savcılıklarına vereceğiniz bir dilekçe ile şikayet edebilirsiniz. İfadeniz alınır. Sonra Savcılık gerek görürse dava açar. Sizin ekstradan bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Ancak bu tür suçlar teknik konular ihtiva ettiği için avukat tutmanızda fayda var. Bunun dışında siber şikayette de bulunabilirsiniz. Bu tür bir şikayet karakola şikayetin hüküm ve sonuçlarını doğurur.

Sosyal Medya suçları Facebook suçu Twitter suçu instagram suçu ile ilgili olarak aşağıdaki makalelere de göz atabilirsiniz.

Bilişim suçları nelerdir, siber suçlar ihbar ve şikayet

Twitter instagram Facebook hesabının çalınması

Siber suçlar ihbar nereye ve nasıl yapılır?

Twitter instagram facebook ve internetteki büyük tehlike

Content Protection by DMCA.com

2 yorumlar

  1. Merhaba bir bayan yakinimin eski sevgilisiyle cekildigi normal fotolarini kimligi belirsiz bir kisi sahte instegram hesabinda herkese acik bir sekilde paylasmis instegram hesabi sahte e posta ya kayitli ve isim hersey sahte mahkemeye şikayette bulunsak kişinin kim olduğu bulinabilirmi bilgi verirmisiniz rica etsem

    • Soru Sor avatar

      Suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Eğer paylaşımda suç unsuruna rastlanır ve ceza davası açılırsa Mahkeme instagramdan ip adresini ister. İnstagram paylaşımda suç unsuru olduğunu düşünürse ip adresini Mahkemeye verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.