Sözleşme örneği
Sözleşme örneği

Sözleşme örneği

Sözleşme örneği

Sözleşme Örneği Hazırlama Safhası

        Akit örnekleri genellikle internetten maktu olarak elde edilebilir. Örneğin kira sözleşmesi gibi. Ancak hazırlamak istediğiniz sözleşme genel değil de özel bir nitelikte ise o zaman genel sözleşmeye ek maddeler ihdas edebilirsiniz.

        Örneğin; konut karşılığı kapıcılık akdi gibi (hem kira, hem kapıcılık sözleşmesi). Tabi akit maddeleri arasında çelişki olmamalıdır. Örneğin ev sahibi kira sözleşmesinin genel maddelerinde tefe oranında artış yaptığını belirtmiş, ek maddelerinde ise %50 artış yapılabilir demiştir.

        Kira artışıyla ilgili herhangi bir uyuşmazlıkta akit kiracı lehine yorumlanır ve Mahkemece bu oran tefe olarak kabul edilir. Maddelerin çokluğu da bu tür bir çelişkiye neden olabilir. Dolayısıyla akit maddeleri az ve öz olmalıdır.

         Üçüncü bir tür de tamamen özel maddeler içeren sözleşmelerdir. Tabi bu son halde sözleşmenin bir hukukçu tarafından hazırlanması gerekir. Örneğin anonim şirket kuruluş sözleşmesi gibi. Sonuç olarak unutmamak gerekir ki, borçlar hukukunda kanunun çizdiği sınırlar içerisinde istediğiniz her konuda, istediğiniz her türde akit yapma özgürlüğüne sahipsiniz.

Sözleşme İmzalama Safhası

        Sözleşme imzalamak da en az hazırlamak kadar önemli bir iştir. Hatta akit imzalamak hazırlamaktan daha zordur. Zira bir imza ile milyarlarca lira borç altına girebilirsiniz. Dolayısıyla herhangi bir sözleşmeyi imzalamadan önce kılı kırk yarmalısınız.

        Genel olarak sözleşmeler borçlar ve haklar olarak iki temel üzerine kurulur. Bunlardan birisi için diğeri feda edilmemeli ikisi arasında denge kurulmalıdır. Tabii Elbette hata ile imzalanmış sözleşmelerin iptali de mümkündür.

        Fakat bunun için uzun dava süreçleri gerekmektedir. Bu da eğer sözleşmenin konusu para ile ölçülebilen bir şey ise hem maddi kaybınıza hemde davalar uzun süreceğinden manevi kaybınıza neden olacaktır.

        Eğer sürekli akit imzalayan ve bu konuda uzmanlaşmış bir kişi değil iseniz sizi büyük külfet altında bırakacak bu tür sözleşmelerde mutlaka bir avukata danışmanızda fayda vardır. Aynı zamanda sizi hak sahibi yapacak sözleşmelerde de çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

        Zira bu tür sözleşmeleri de yeterince incelemeden imzalamanız halinde hak kaybına uğrayabilirsiniz. Tabii kira sözleşmeleri gibi sözleşmelerde bu tür hak kayıplarının yaşanması çok olan değildir. Bu dediklerim daha çok büyük meblağlı sözleşmeler için geçerlidir.

Hakkında Hakim Mustafa POLAT

Hakim Mustafa Polat, Kastamonu İdare Mahkemesi Üyesi. www.mustafapolat.com.tr www.hukuk.net

Göz at

Şantaj suçu cezası ve şantaj davası

Şantaj suçu cezası ve şantaj davası

Şantaj suçu cezası ve şantaj davası        Şantaj suçu cezası ve şantaj davası; …

Bir Cevap Yazın