Ana Sayfa » Makale » Suç ve Ceza Kitap Özeti
Suç ve Ceza Kitap Özeti
Suç ve Ceza Kitap Özeti

Suç ve Ceza Kitap Özeti

Suç ve Ceza Kitap Özeti

Suç ve Ceza Kitap Özeti; Fyodor Mihayloviç Dostoyevski bu romanında toplumda ezilmişliğe ve toplumsal eşitsizliklere karşı çıkar. Dostoyevski kitabının başkahramanı  ile döneminin düşünürlerinin bütün toplumların kaderinin yoksulluk ve acı çekmek olduğu düşüncesine şiddetle karşı çıkar.

Romanda başkahraman Rodion Ramonoviç Raskolnikov, Petersburg ‘ta hukuk öğrenimi görmekte olan bir öğrencidir. Kendi imkanlarıyla özel ders vererek ve annesinden yardım alarak maddi yaşamını sürdürmektedir. Fakat artık  iyice maddi, manevi çöküş ve bunalım içindeki genç sürekli değerli eşyalarını rehin verip para aldığı yaşlı tefeci kadın Alyona İvanona’yı öldürme planları yapar.Kafasında sürekli kocakarıyı öldürme öncesi hazırlık planları ve tefeci kocakarıyı öldürme fikri vardır. Bunu aslında kadının parasını almak için değil topluma hiçbir faydası olmayan, aksine zararı olan bu kadını öldürerek toplumsal eşitsizliğe ve düzene başkaldırmak için yapar.

Bir gün bütün planlarını yapıp kaldığı pansiyonun kapıcısının baltasını alarak tefeci kadının evine gider ve aslında içine değersiz bir tas koyup çok bantladığı rehin kutusunu kocakarıya verir. Kocakarı bununla ilgilendiği sırada baltayı kafasına indirir. Bütün bunlar olurken tefeci kocakarının kızkardeşi Lizaveta  İvanona içeriden çıkar, zihni allak bullak olan Raskolnikov arkasında görgü tanığı bırakmamak için Lizaveta’yı da öldürür. İşte tam da bu noktada masum bir insanı öldürdüğü için bunalıma girer ve sürekli nöbet geçirmeye başlar. Bu kötü dönemlerinde kocakarıyı öldürmeden önce, üniversiteyi bırakmasına rağmen iletişimini kesmediği tek arkadaşı Razumihin destekçi ve yardımcısı olur.

Bütün bunlar olurken Raskolnikov ‘un annesi Pulheria Alexandrovna ve köyde varlıklı bir ailenin yanında mürebbiyelik yapan kız kardeşi Dunya’nın başına kötü olaylar gelmeye başlar.

Dunya’nın evinde çalıştığı kişi Svidrigaylov Dunya’nın karşı koymasına ve direnmesine rağmen ona asılmaya ve sarkıntılık etmeye başlar ve Karısı da bu durumu öğrenir. Fakat bütün bu olanlardan Dunya’yı sorumlu tutmaya başlar ve kasabaya onun hakkında dedikodular yaymaya başlar. Svidrigaylov bunlara karşı koyarak Dunya’ya yazdığı bir mektubu karısına göstererek şuçun kendisinde olduğunu itiraf eder. Karısı bu kez Dunya’ya inanarak onu korumaya başlar. Etraftaki dedikoduları duyan ve zengin bir adam olan Pyotr Petroviç Lujin adındaki bir sonradan görme Dunya ile evlenmek istediğini kendisine bildirir.

Annesinin bütün bu olanları bir mektupla kendisine bildirmesiyle Raskolnikov daha da sinirlenir. Annesi ve kardeşinin hayatını kurtarmak için evlilik kararı alan Dunya Petersburg ‘a Raskolnikov ‘un yanına gelirler fakat durumunun çok ağır olduğunu görünce onun için çok endişelenirler. Raskolnikov ise saman pazarında gezintiye çıktığı sırada daha önce bir meyhanede içki masasında tanıdığı Marmeladov denen alkolik bir adamın bir at arabası altında ezildiğini görür. Yardım için karısı Katherina İvanovna ‘nın evine götürür.

Marmeladov orada ölür.

Raskolnikov çok fakir durumdaki bu aileye cenaze masraflarının karşılanması için bir miktar para verir. Katherina İvanovna bu para ile bir yas yemeği düzenler. Bu yas yemeğini Raskolnikov’a haber vermesi için de vesikalı üvey kızı Sonya Semyonova’yı görevlendirir. Raskolnikov yas yemeğine gelir fakat davet edilen soyluların hiçbiri orada yoktur. Çağırılmasına rağmen yemeğe katılamayan ve Katherina İvanovna ile aynı pansiyonda kalan  Pyotr  Petroviç kızkardeşi ile evlenmesine Razı olamayan Raskolnikov’a bir ders vermek için platonik bir aşkla sevdiği Sonya Semyonova ‘ya parasını çaldığına dair bir iftira atar.Fakat oda arkadaşı Lebezyatikov bütün olaylara şahit olmuştur bu yüzden onun aleyhine ifade verir.

Bütün bu olaylara karşı gururu kırılan ve sinirleri bozulan Katherina İvanovna ev sahibi  kadının onu evden atmasıyla sokaklara düşer ve çocuklarıyla şarkı söyleyerek para kazanmaya çalışır. Çocukları korkutur ve sürekli döver, çocukların  ondan kaçmaya çalıştığı bir sırada onları kovalarken düşer. Zaten veremli olan kadın buna dayanamayarak ölür. Raskolnikov ise acısı kat be kat arttığından tek başına taşıyamayacağı bu sırrı Sonya Semyonova ‘ya anlatır.

Fakat bu cinayet itirafı sırasında Sonya’nın yaşadığı pansiyonda yan komşusu olan ve eşinin ölmesi nedeniyle Petersburg’a taşınan Lebezyatikov herşeyi duyar. Raskolnikov’la yalnız kaldığı bir sırada Katherina İvanovna ‘nın çocuklarına yardım edeceğini açıklar. Aynı zamanda da cinayeti bildiğinden Raskolnikov’un kardeşi Dunya’yı görmek için ona şantaj yapar. Bu sırada cinayet olayını araştıran yargı memuru Porfiriy olay günü  kocakarının pansiyonunda boyacılık yapan Nikolay cinayeti üzerine almasına rağmen cinayeti işleyenin Raskolnikov olduğunu tahmin etmiştir. Kendi kanıtlarına dayanarak Raskolnikov’u tutuklayacağını ona açıklamıştır.

Raskolnikov ise daha fazla dayanamayacağını anlayarak annesi ve kızkardeşi ile vedalaşmaya gider.

Onları arkadaşı Razumihin’e emanet eder ve Razumihin’e kızkardeşi Dunya’yı sevdiğini bidiğini ve evlenmelerinde bir sorun olmadığını ima eden konuşmalar yapar. Daha sonra Svidrigaylov ile konuşmaya gider. Fakat Svidrigaylov Dunya’ya abisi hakkında çok önemli bir şeyi bildiğine dair bir mektup yazar ve buluşma randevusu verir. Raskolnikov’u atlatıp Dunya ile buluşur. Ona her şeyi anlattıktan sonra saldırmak ister fakat Dunya yanında getirdiği tabanca ile onu yaralar ve kaçar. Svidrigaylov bütün bu olanlardan sonra bir gece kaldığı pansiyonun en üst katındaki odasında tabanca ile vurarak kendini öldürür.

Raskolnikov ise suçunu itiraf eder.

Bazı hafifletici sebeplerden dolayı sadece 8 yıl Sibirya’da kürek mahkumu olur. Annesi bu olaylara daha fazla dayanamayarak ölür. Razumihin ve Dunya evlenmiş Sibirya ‘da onun yanında yaşamaktadırlar. Sonya da Sibirya’da yaşamaya ve onu beklemeye karar vermiştir. Artık yepyeni bir hayat onları beklemektedir.

Sonuç

Dünya klasikleri arasında yer alan bu kitap, kesinlikle tamamı okunması gereken bir kitap.

insan neden suç işler?

idam cezası

Suçun dış dünyaya yansıması karinesi ve faili meçhul suçlar

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.