Ana Sayfa » Makale » Suçun dış dünyaya yansıması karinesi ve faili meçhul suçlar
Suçun dış dünyaya yansıması karinesi ve faili meçhul suçlar
Suçun dış dünyaya yansıması karinesi ve faili meçhul suçlar

Suçun dış dünyaya yansıması karinesi ve faili meçhul suçlar

Suçun dış dünyaya yansıması karinesi ve faili meçhul suçlar

Suçun dış dünyaya yansıması karinesi ve faili meçhul suçlar;

Suçun dış dünyaya yansıması karinesi, kısaca bir suçun var olabilmesi için dış dünyada bir yansımasının olması gerektiğini ifade eder. Örneğin dünyanın bihaber olduğu adada yaşayan iki kişiden birinin diğerini öldürmesi olayında diğer insanlar için suçun yokluğu durumu söz konusu olacaktır. Benzer bir örnekte yerde cüzdan bulan birisinin bunu başkalarına haber vermemesi olayında da eğer sonradan bu eylem öğrenilememiş veya ortaya çıkartılamamış ise yine suçun yokluğu söz konusu olacaktır. Aslında ortada mevzuat ve ahlak açısından suç vardır ancak bu suç dış dünyaya yansımadığı için cezalandırılmaz. İşte bir takım suçlarda, insanları suç işlemeye iten temel dürtü de çoğunlukla budur. Bazı suçlar ve failleri istisna olmak üzere çoğu suçlu işlemiş olduğu bir suçun ortaya çıkmayacağı düşüncesiyle hareket eder.

Dış dünyaya yansıma ise ancak suçtan diğer insanların haberdar olması şeklinde gerçekleşebilir. Türk Ceza Kanununun amacıda suçların ve suçluların kamusal anlamda cezalandırılmasıdır. İddia makamı kamu adına hareket eder. Eğer dış dünyanın suçtan haberi olmazsa kamu adına harekete geçilemez. Bu gün bir çok suç bu nedenle cezasız kalmıştır.

Birde faili meçhul suçlar vardır.

Faili meçhul suçlar, suçların dış dünyaya yansıması karinesine benzer bir durumdur fakat bu tür suçlarda eylem ve sonucu dış dünyaya yansımasına rağmen fail bulunamamıştır. Örneğin yola kasıtlı olarak çivi atmak ve daha sonra yakalanamamak eylemi bu tür suça örnek olarak verilebilir.

Her iki durumda da bu tür suçların önüne mevzuatla veya yasal düzenlemeyle geçilemez. Çünkü zaten halihazırda yasal düzenleme mevcuttur. Ancak suç dış dünya tarafından öğrenilemediği veya faili meçhul kaldığı için cezalandırılamamıştır.

Buda bize göstermektedir ki her suçun yasada düzenlenmiş olması suçla mücadele için yeterli değildir. Ahlak ve daha çok din, insanları suç işlemeden alı koyan başlıca nedenlerdir. Bu nedenle ahlaklı bir toplum yetiştirmek suçla mücadelede en az idam cezası kadar etkili olacaktır.

Bu konuyla ile ilgili olarak aşağıdaki makalelere de göz atabilirsiniz.

insan neden suç işler?

idam cezası

Suç ve Ceza kitap özeti

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

// //