Tapu iptal davası ve tapu tescil davası hakkında bilinmesi gerekenler
Tapu iptal davası ve tapu tescil davası hakkında bilinmesi gerekenler

Tapu iptal davası ve tapu tescil davası

Tapu iptal davası ve tapu tescil davası

Tapu iptal davası ve tapu tescil davası:

        Bu dava Asliye Hukuk Mahkemesinde görülmekte olup iki taraflı veya çok taraflı olarak çözüme kavuşturulmaktadır. Uygulamada tapu harici satımlarda, satıcının tapu tescil yükümlülüğünü yerine getirmemesi nedeniyle açılabildiği gibi bazen de yolsuz tescil nedeniyle açılabilmektedir.

        Bazı hallerde ise sözleşme satış vaadinin yerine getirilmemesiyle açılabilmektedir ki bu son halde tapuya şerh verilmediği takdirde tapu üzerine tescil olunan kişi bu kazanımı iyi niyetli olduğu sürece kazanmaktadır. Bu tür davalar uzun süreler devam etmekte olup, bir hayli masraflı olduğundan vatandaşı maddi ve manevi olarak yıpratmaktadır. Bu nedenlerden ötürü bu tür zorluklarla karşılaşmamak için tapusunu almadığınız hiçbir gayrimenkul için para ödemeyiniz. Sözleşme teklif edilse dahi kabul etmeyiniz. Çünkü sözleşme hiç bir zaman tapu kayıtları kadar geçerli olmaz. Örneğin siz sözleşme ile bir evi satın alsanız, evi satan kişi aynı evi tapuda başkasına devretse, devralan kişide bir üçüncü kişiye devretse, siz o ev üzerinde hak iddia edemezsiniz. Ancak evi satan kişiden ödemiş olduğunuz parayı geri alabilirsiniz. Eğer evi satan kişinin üzerine kayıtlı hiç bir şeyi yoksa vermiş olduğunuz parayı da geri alamazsınız.

Tapu iptal davası ve tapu tescil davası hakkında Yargıtay uygulaması nasıldır?

        Uygulamada Yargıtay bazı davalarda her ne kadar şerhsiz olan ve taahhüt veya noter sözleşmesiyle alınan gayrimenkuller hakkında açılan tapu iptal ve tescil davalarını kabul etmekte ise de üzerine konulmuş bulunan haciz ve ipotekleri kaldırmamaktadır. Ayrıca aynı şekilde ev üçüncü iyi niyetli kişiye devredilmişse, devralan kişinin bu iyi niyeti korunmaktadır.

Avukat tutulmalı mıdır?

       Tapu iptal davası ve tapu tescil davası için Avukat tutulmalı mı, evet tutulmalıdır. Çünkü bu davalar teknik davalardır. Örneğin tapuda kayıtlı rehin ve ipotek sahiplerine karşı nasıl bir hukuki yol izlenmesi gerektiğini vatandaş bilemez. Vatandaşın bu tür bir davayı tek başına açıp yürütmeye çalışması hem işin esası hemde usuli bakımdan hak kaybına yol açabilir. Örneğin siz yüzde yüz haklı olsanız bile bu tarz nüanslarla davayı kaybedip, yüklü miktarda karşı tarafa vekalet ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Hukukta haklı olmak yetmez, kendini iyi ifade edebilmen de gerekir.

Hakkında Mustafa POLAT

Öz geçmiş; Erzurum'da doğdum. İlkokulu Erzurum Şeker İlkokulu'nda, Ortaokulu Erzurum Sabancı Ortaokulu'nda, Liseyi ise Erzurum Merkez İmam Hatip Lisesi'nde Üniversite'yi ise uygulanan katsayı zulmü nedeniyle Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde tamamladım. Üniversite eğitiminden sonra Erzurum Barosu'na kayıtlı olarak avukatlık yaptım. Kastamonu Üniversitesi Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans eğitimimi ''Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması'' teziyle başarıyla bitirmiş bulunmaktayım. Ayrıca Ceza hukuku alanında yazılmış 100'e yakın makalem bulunmaktadır. Evliyim. Biyografi: www.mustafapolat.com.tr

Göz at

Dolandırıcılık suçu cezası ve dolandırıcılık davası

Dolandırıcılık suçu cezası ve dolandırıcılık davası

Dolandırıcılık suçu cezası ve dolandırıcılık davası Dolandırıcılık suçu cezası ve dolandırıcılık davası, Dolandırıcılık hileli davranışlarla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.