Ana Sayfa » Makale » Tedbir nafakası hapis cezası yoksulluk nafakası hapis cezası
Tedbir nafakası hapis cezası yoksulluk nafakası hapis cezası
Tedbir nafakası hapis cezası yoksulluk nafakası hapis cezası

Tedbir nafakası hapis cezası yoksulluk nafakası hapis cezası

Tedbir nafakası hapis cezası yoksulluk nafakası hapis cezası

        Tedbir nafakası hapis cezası yoksulluk nafakası hapis cezası hakkında makale…

        Bu cezalar icra ceza mahkemesine yapılacak bir şikayetle verilir. Tabi bunun için icra takibinde ödenmeyen nafakaların ay ay gösterilmesi ve her ayın yanına mutlaka nafaka borcu olduğunun belirtilmesi, alt kısma ise her ay nafaka ödenmesi gerektiği (bu, programlarla hazırlanan takiplerde matbudur) ve tebligatın bizzat borçluya yapılması, son olarak takiple şikayet arasında işlemiş bir aylık nafaka borcunun bulunması ve bu şikayetin de suçun öğrenilmesinden itibaren 3 ay içinde yapılmış olması gibi şartlara dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca şikayet sadece cari nafakalar için yapılabilir. Bu şartlarla yapılacak bir şikayet neticesinde borçlu cezalandırılabilir. Bu yöntem nafaka alacaklarında icra tahsili için çok pratik bir yoldur. Zira hapis cezası alan bir borçlu borcunu ödemek mecburiyetinde kalacaktır.

Hapis cezası kesin midir?

       Kesin değildir. Çünkü İcra ve İflas Kanunu gereği icra mahkemeleri  tarafından verilen kararlar kesin değildir. Kişi nafaka ödememekten ötürü şikayet edilse ve tazyik hapsine mahkum olsa bile şikayetçi her zaman şikayetinden vazgeçebilir. Böyle bir durumda hapisteki kişi derhal serbest bırakılır. Fakat yine nafaka ödeme yükümlülüğünü ihlal ederse tekrar tazyik hapsine mahkum edilebilir. Aynı şekilde kişi hapisteyken borcunu ödese yine hapisten çıkar.

Avukat tutmalı mıyım?

       Her davada olduğu gibi bu davalarda da mutlaka avukat tutulmalıdır. Çünkü bu davalar teknik bilgiyi gerektiren ve sonunda özgürlüğü kısıtlayıcı bir cezayla karşılaşılabilecek davalardandır. En ufak bir usul hatasında sonu hapis cezası olabilecek yaptırımlarla karşılaşılabilir. Gerektiğinde uzlaşma içinde her zaman Avukatın bulunmasında fayda vardır. Zaten dava usulden veya esastan kazanıldığında vekalet ücreti karşı taraftan tahsil edilebilir. Yani maddi olarak da bir zarar olmamaktadır.

Konu ile ilgili olarak aşağıdaki makalelere de göz atabilirsiniz.

Boşanma davası nasıl açılır? Boşanma sebepleri ve Boşanma dilekçesi

icra takibi nasıl yapılır? Haciz nedir?

2004 Sayılı icra ve iflas kanunu tam metni ( iik ) – Mevzuat

Tutuklama sebepleri tutuklama duruşması tutukluluğa sevk ve tutukluluğa itiraz

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.