Trafik kazaları nasıl önlenir
Trafik kazaları nasıl önlenir

Trafik kazaları nasıl önlenir

Trafik kazaları nasıl önlenir

        Trafik kazaları nasıl önlenir; trafik kazalarını önlemek için araçlara hız sabitleyici takmak suretiyle hız limiti konulabilir. Çünkü Emniyet Müdürlüğü verilerine göre kara yolunda meydana gelen trafik kazalarında her yıl binlerce kişi ölmekte, yüz binlerce kişi ise yaralanmaktadır. Ölümlü kazaların başlıca nedenleri hiç şüphesiz hız limitlerine uymamak ve alkollü araç kullanmaktan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle alkol kullanmaktan tamamen kaçınılmalı, hız limitlerine de uymalıyız. Buda yetmez! Zira siz ne kadar alkolsüz ve yavaş araba sürseniz sürün! Karşıdaki alkollü veya hızlı araba sürüyor ve üzerinize geliyorsa yapabileceğiniz çok fazla bir şey kalmamış demektir. Denetimleri sıklaştırarak alkollü araç kullanımı azaltılabilir. Ancak hız limitlerinin ihlal edilmemesi için daha çok bilinçli sürücülere ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü siz ne kadar önlemini alırsanız alın kilo metre başına bir emniyet görevlisi dikemedikten sonra hız limitleri yinede aşılır. Sonuçta İsveç’te yaşamıyoruz. Ne yazık ki bunlar güzel Ülkemin acı gerçekleri.

Trafik kazaları nasıl önlenir sorusuna acilen bir çözüm bulunması gerekmektedir.

Trafik kazaları nasıl önlenir Trafik kazaları nasıl önlenir

Hız limiti düşürülebilir.

        İşin ironik ve benimde anlayamadığım tarafı ise son hız limitinin 120 km olduğu güzel Ülkemde 290-300 km hıza ulaşabilecek araçlara neden izin verildiğidir. Otomobil firmalarının yavaş giden araba yapabilecek kapasiteleri yok mudur? Gayet tabi var. Hızlısını yapan yavaş gidenini de yapar. Ancak ne var ki gerek otomobil firmaları arasındaki rekabetten gerekse ürünü daha pahalıya satabilme kaygısından hız limitlerini arttırdıkça arttırdılar. Ama tabi ki vatandaşı düşünen yok. Bu nedenle araçlara ya hız sabitleyici bir cihaz takılmalı yada bundan sonra üretilecek araçlarda Ülkemdeki hız limitlerine göre üretilmeli.

Benim dikkatli olmam yetmez, karşıdakinin de dikkatli olması gerekir.

        Ben canımı düzde bulmadım. Bilinçli olan diğer sürücülerimizde canını düzde bulmamıştır. Ben alkolsüz, dikkatli ve hız limitlerine uygun bir şekilde trafikte seyredeceğim ama karşıdan veya arkadan kendini bilmez bir sürücü gelip 150 ile aracıma çarpacak. Çift şeritli yol yapmak çözüm değil, otoyol yapmak ve ortalama hızı aşanlara ceza yazılacağına inandırmakta çözüm değil. Eğer çözüm isteniyorsa çözüm ortadadır. Unutmayalım ki biz ne kadar dikkatli olursak olalım trafikte bu yeterli değildir, karşıdakinin de dikkatli ve hız kurallarına uygun hareket etmesi gerekmektedir.

Peki bunları hayatımıza uygulayabilecek miyiz? 

       Asıl önemli olan sorunda bu. Birazda öz eleştiri yapmalıyız. Elbette içimizde hız limitlerine uyan vatandaşlarımız vardır. Ancak uymayanları da vardır. 150-200 km hızla gidebilecekken maksimum 100 ile gidebilecek iradeyi kendimizde buluyor muyuz? Eğer bunu yapabilirsek bu sorun gerçektende çözülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.