Türkiyedeki aydınlar
Türkiyedeki aydınlar

Türkiyedeki aydınlar

Türkiyedeki aydınlar…

       Türkiyedeki aydınlar; her insan gibi aydınlarında  adalet pusulası şasar ama bir aydının şaşması normal bir insanın şaşmasından daha farklı olur. Çünkü aydın insanların kitlesi daha fazladır ve daha çok insanı olumsuz yönde etkileyebilirler. Günümüz Türkiye’sinde şimdi yeni başlamış bir akım var. Amerikancılık akımı. Ne yazık ki aydın diye geçinen bir çok zat siyasi düşünceleri uğruna Rıza Zarrab ve Hakan Atilla davasında Amerika’yı desteklediler. Bu çok acı bir olaydır. Çünkü davanın yargıçları ve savcıları şaibeli. Üstelik bizzat Trump tarafından siyasi baskı altındayken karar verdiler.

       Amerika’da bireysel yargılama yok, hakimler ve savcılar kararlarını siyasi konjektüre göre verirler. Bizdeki gibi bir tarafsız ve bağımsız mahkemeleri bulunmamaktadır. Eğer Türkiye ile ABD arasında ufak bir siyasi bir anlaşmazlık olsa bile hiçbir zaman kararlarını Türkiye lehine vermezler. Daha doğrusu veremezler. Kendi iç politikaları gereği bu durum açıklanabilir. Fakat bizim içimizdeki insanların varlığı bu kararlarını sorgusuz sualsiz kabul etmeleri hiç bir gerekçe ile açıklanamaz. Sonuçta Zarrab ve Atilla davasında Yapılan yargılama İran Ambargosunun delinmesi ile ilgiliydi. İran ambargosunun delinmesi bizim açımızdan suç teşkil etmemektedir. Sadece ve sadece Amerikan ekonomisine zarar verdiği için, Amerikanın zorlamasıyla Uluslar arası alanda kınanması gereken bir eylem olarak kabul edilebilir, bunun karşılığı ise bir takım maddi yaptırımlar uygulamaktır. Ama niyet kötü olunca eylemlerde ağırlaşıyor. Adamların niyeti Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak.

Amerikan tarihi demokrasi açısından sabıkalarla doludur.

       Amerikanın diğer devletlerde yaptığı katliamlar, demokrasi getireceğim diye o ülkeyi işgal edip yer altı zenginliklerini sömürdüğü düşünülünce Amerikan yargısının da ne kadar adil olduğu tartışılır. Çünkü sonuçta yargıçları ve savcıları bu politikaları yapanlar belirliyor. Ayrıca Amerikanın başlattığı hangi savaşta ya da katliamda yargı Amerikan yönetimini cezalandırmıştır . Daha düne kadar siyah tenli insanlara yapılan zulümler hala hafızalarda. Kızılderililere yaptığı katliamları da unutmadık. Irak’ta, Afganistan’da ve diğer ülkelerde nasıl demokrasi getirdiğini gördük. Onun için aydın geçinen insanların Amerikayı savunurken iki kez düşünmek gerekir. Çünkü Amerika’nın niyeti adalet değil, ülkemizde karışıklık çıkartmak.

       Gezi olaylarında, 17, 25 aralıkta, 15 temmuzda yapamadığını ayak oyunlarıyla yapmaya çalışmaktadır. Bu oyunlara alet olmamak lazım. Dolayısıyla da aydınlarımız kendilerini batıya değil kendi iyilikleri için milli menfaatlerimize çevirmelidir. Zira bunlar aydınsalar bu ülkenin ekmeğini yiyerek, bu ülkenin insanları sayesinde kendilerince aydın oldular. Bu ülkenin insanı aklı selimdir, kendilerine dolaylı olarak yapılan kötülükleri unutmaz. Onları baş tacı yaptığı gibi, baş aşağı yapmayı da bilir. Tabi bu sözlerimiz gerçek aydınlarımıza değil. Gerçek aydınlarımızın zaten tavsiyeye ihtiyacı yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.