Ana Sayfa » Makale » Uyap nedir, uyap ne işe yarar?
Uyap nedir, uyap ne işe yarar?
Uyap nedir, uyap ne işe yarar?

Uyap nedir, uyap ne işe yarar?

Uyap nedir, uyap ne işe yarar?

UYAP'ı yeterli buluyor musunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

        Uyap nedir, uyap ne işe yarar; günümüzün gerekli tüm teknolojik gelişmelerini kullanmaktadır. Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatının, bağlı ve ilgili kuruluşlarının, adli ve idari tüm yargı ve yargı destek birimlerinin donanım ve yazılım olarak iç otomasyonunu sağlamaktadır. Benzer şekilde bilgi otomasyonu sistemlerini kurmuş kamu kurum ve kuruluşları ile dış birim entegrasyonunu sağlamaktadır. Ayrıca e-dönüşüm sürecinde e-adalet ayağını oluşturan bir bilişim sistemidir. Bugün itibariyle Ulusal Yargı Ağı Projesi ülkemizde Bakanlığımız teşkilatı ile yargı birimlerinin tamamında işletimdedir. Bu birimlerin her türlü yargısal, idari ve denetim faaliyetleri bu sistemle elektronik ortamda yürütülmektedir.

Uyap ‘tan belge göndermek mümkün mü?

       Elektronik imza alt yapısına uygun olarak geliştirilen Ulusal Yargı Ağı Projesi ile merkezi bir bilgi sitemi kurulmuş ve bu sistemde yargı ve yargı destek birimleri arasında fonksiyonel tam entegrasyon sağlanmıştır. UYAPın tam entegrasyonu ve merkezi elektronik ortamda tutulan arşivi sayesinde, doğru ve tutarlı bilgi mevzuatın tanıdığı yetkiler çerçevesinde başta hâkim ve savcılar ile yargı personeli olmak üzere tüm kullanıcıların paylaşımına açılmıştır. Kullanıcılar bu bilgilere ihtiyaç duyduklarında hızlı ve kolayca ulaşabilmektedir. Keza, yargı birimleri de aralarında her türlü bilgi ve belge alış verişini elektronik ortamda ve anlık denebilecek kısa sürelerde gerçekleştirmektedir. UYAPta bilgi ve belgelerin son hali, değişmez ve güvenli bir şekilde veritabanında saklanmaktadır. Yetkisiz erişimlere izin verilmemektedir.

Sisteme direk giriş mümkün mü?

        Uyap sistemine girmek için elektronik imza kullanmak bir zorunluluktur. E-imzasız sisteme girişe izin verilmemektedir. E-imza’yı Hakimler Savcılar için Adalet Bakanlığı, diğerleri için ilgili oldukları kurum vermektedir. Hâkim ve savcılarımız ile diğer personelimize bugüne kadar dağıtılan 70.000 e-imza UYAP’ta aktif olarak kullanılmaktadır. Tabi Uyapı daha verimli kullanabilmek için mutlaka VPN ‘de yükletmek gerekiyor.

Giriş için tıklayın…

Kayıt olmak için tıklayın…

Konu ile ilgili olarak aşağıdaki makaleye göz atabilirsiniz.

Vpn nedir, ne işe yarar?

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.