Ana Sayfa » Makale » Uzun ağaçlar trafikte görüş açısını engelliyor
Uzun ağaçlar trafikte görüş açısını engelliyor
Uzun ağaçlar trafikte görüş açısını engelliyor

Uzun ağaçlar trafikte görüş açısını engelliyor

Uzun ağaçlar trafikte görüş açısını engelliyor

Uzun ağaçlar trafikte görüş açısını engelliyor. Bununla birlikte trafik güvenliğini tehlikeye sokan başka durumlarda mevcut. Şöyle ki bu gün trafik kazalarının yaşanmasının en büyük nedeni aşırı sürat. Peki aşırı sürat neden kazalara neden oluyor. Bunun bir çok nedeni var. Bunlardan bir tanesi iki yönlü ve dar karayolları. Çünkü kişi aşırı süratli bir şekilde önündeki aracı solladığında karşıdan elen araca çarpabiliyor.

Acı bir gerçek ama siz ne kadar kurallara uygun olarak giderseniz gidin bazen karşıdaki kişi yüzünden kaza yapabiliyorsunuz. Örneğin siz kendi şeridinizden nizami ve hız kurallarına uygun bir şekilde gitseniz bile karşıdan gelen sarhoşsa ve direk üzerinize geliyorsa bu durumda kaza yapmaktan başka şansınız kalmamış demektir. Aynı şekilde arkadan gelen hatalı sürücüde size çarpabilir. Bu yüzden aracınızda aksiyon kamerası bulundurmanızda her zaman fayda vardır. Bir ülkenin medeniyet seviyesi ulaşım standartları ile ölçülür. O yüzden trafik kazalarını önlemek için mümkün olduğunca duble yol yapmalıyız.

Diğer bir kaza nedeni ise karayolundaki görüş açımızı kapatan etmenlerdir.

Trafik güvenliğini tehlikeye sokan diğer bir durum ise karayollarında görüş açısını kapatan yanlış ağaç ekimi, bina, direk, tabela gibi etmenlerdir. Ağacı hepimiz severiz. Ama özellikle iki yönlü ve virajlı yollarda, yol kenarına dikilen ağaçlar görüş açısını olumsuz bir şekilde etkilemekte sollama mesafesini de kısaltmaktadır. İşte yönetmelikte tamda bu yönde bir değişiklik yapılması gerekir. Çünkü bu problem tüm Türkiye genelinde olan bir durumdur. Ağaçlar kesilsin demiyorum ama onlarında egsoz dumanına maruz kalmayacak biçimde yerlerinden sökülerek daha müsait bir ortama dikilmeleri yerinde olur diye düşünüyorum. Aynı şekilde trafik görüşünü kapatan tabela, levha, yapı gibi oluşumlarda yol kenarlarından kaldırılabilir.

Asfalt kalitesi ve yol genişliği de trafik güvenliğini olumsuz etkileyebilmektedir. Örneğin siz yavaş ve nizami bir şekilde giderken eğri büyrü atılmış bir asfalt aracın sağa sola yalpalamasına neden olabilmektedir. Aynı şekilde gerekli yerlere rüzgar kesici setlerde yapılabilir. Tabi bunlar çok geniş bir teşkilatlanmayı gerektirmektedir. İşte tamda bu nedenle karayollarına sürekli bu meselelere kafa yoracak ve bu işlerle uğraşacak daha fazla eleman istihdam edilmelidir. Örneğin bir yere asfalt atılmadan önce (ki asfalt atmak oldukça maliyetlidir) stablize bir haldeyken o yoldan yolu yapacak olan kişiler öncelikle geçirilmeli, yoldaki kusurlar bizzat yerinde tespit edilmelidir. Örneğin ”görüş açısını kapatan bir etmen var mı, veya yol eğimi ne durumda” vb. gibi. Unutmayalım ki trafikte ne yazık ki bireysel hatalar oldukça fazla yapılmaktadır. Onlara müdahale edemeyiz ama karayoluna müdahale edebiliriz.

Yola fırlayan hayvanların hayatı bizim elimizde

Trafik kazaları nasıl önlenir?

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.