Vpn nedir, vpn ne işe yarar?
Vpn nedir, vpn ne işe yarar?

Vpn nedir, vpn ne işe yarar?

Vpn nedir, vpn ne işe yarar?

        Vpn nedir, vpn ne işe yarar; özel Ağ anlamına gelip birçok alanda kullanılmakla birlikte Hakim ve Savcıların Uyap sistemine adliye dışındayken de bağlana bilmelerine yarayan sistemdir. Tek gerekssinimi internet bağlantısıdır. Özellikle izinlerde çok işe yaramakla birlikte güvenlik riski oluşturacağından adliye dışında Uyap’a girilmesi çokta tavsiye edilmez. Çünkü bilgisayara bulaşacak trojan tarzı bir virüs, adliyeye gidilip ağa bağlanıldığında sıkıntı çıkartabilir. Fakat eğer sağlam bir virüs programınız varsa ki meslektaşlarımızın kullandığı bilgisayarda standart olarak bulunmakta, dolayısıyla en azından Uyap açısından çokta bir güvenlik riski olacağını düşünmüyorum. Bununla birlikte UYAP’a bağlı bilgisayarlar, UYAP sistemi tarafından otomatik olarak virüs taramasından geçmektedirler.

Vpn adliye dışında kullanılabilir mi?

        Gündüz adliyede yetişmeyen işler için evde bilgisayar kullanmak gerekiyor. İş yoğunluğu da düşünüldüğünde zamanımızdan fedakarlık yapıp evde bilgisayar kullanmak neredeyse bir zorunluluk haline geliyor. Bu nedenlerden dolayı sağlam bir virüs programıyla bu uygulamayı kurup evde çalışmak çok faydalı hale geliyor.

Vpnye giremiyorum ne yapmalıyım?

       Burada dikkat edilmesi gereken nokta şifrelere Türkçe karakterlere yer vermeyin ve şifrenizi aylık periyotlarla değiştirin. Aksi takdirde program bilgisayarınıza kurulu olsa bile UYAP’a bağlanamayabilirsiniz. Tabi aynı şekilde sadece adliye dışından değil adliye içinde olsanız bile program ile Uyapa bağlanmanıza bir engel yok. Örneğin mesela siz adliyedeyken Uyap bağlantısı kopabilir. İşte böyle bir durumda internet ağınız varsa Vpn ile Uyapa bağlanabilir, işlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Konu ile ilgili olarak aşağıdaki makalelere göz atabilirsiniz.

Uyap nedir, uyap ne işe yarar?

Kayıt olmak için tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.