Ana Sayfa » Sağlık » Aspirasyon Nedir? Aspirasyon Nasıl Yapılır?
Aspirasyon Nedir? Aspirasyon Nasıl Yapılır?
Aspirasyon Nedir? Aspirasyon Nasıl Yapılır?

Aspirasyon Nedir? Aspirasyon Nasıl Yapılır?

Aspirasyon Nedir? Aspirasyon Nasıl Yapılır?

Aspirasyon nedir, aspirasyon nasıl yapılır; aspirasyon, solunum sisteminde oluşan sekresyonların (kan, mukus veya gastrik içerik) negatif basınçla çalışan vakumlu cihazlar ile solunum yollarından çıkarılması, temizlenmesidir.

İşleme başlamadan önce eller el yıkama standartlarına göre yıkanır. Maske, yüz koruyucusu ve eldiven takılır. Solunum sekresyonları ile kontamine olmamak için önlük giyilir. Kirlendiğinde ve başka hasta için işleme geçileceğinde önlük değiştirilir. Hasta ve ailesi işlemin nasıl olduğu hakkında bilgi verilerek yapılır.

Malzemeler hazırlanır ve kolay ulaşılacak, temiz bir yere dizilir.

Hastanın başı semi-fawler pozisyonuna getirilir (hastanın başı 20-30° yükseltilir). Hastanın oksijen satürasyonunun takibi yapılır. Hastanın göğüs kısmına havlu serilip, öksürmesi açıklanır (bilinci açık hastalarda).

Kateter ve aspirasyon kiti açılarak 100 ml distile su ile çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Kateter hastanın ağzına (orofarengeal kateter) ya da burun deliğinden farenkse doğru (nazofarengeal) iletilir. Kateter yerleştirilirken aspirasyon çalıştırılmamalıdır. Kateter parmaklar arasında, kendi çevresinde döndürülerek aralıklı aspirasyon yapılır.

Hastanın bilinci açık ise öksürmeye teşvik ettirilir. Kateter içinden distile su geçirilerek sekresyonlar temizlenir ve kateter tıbbi atık kovasına atılır . Malzemeler toplanıp, kaldırılır. Eller el yıkama standartlarına göre yıkanır. Hastanın yaşam bulguları değerlendirilip, yapılan işlemler kayıt altına alınır.

Aspiratör Basıncı Neye Göre Ayarlanır?

Yenidoğanda 50-100 mmHg
Çocuklarda 80-115 mmHg
Erişkinlerde 80-120 mmHg

Aspirasyon Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İşlem aseptik tekniğe uygun olarak yapılmalıdır. Aspirasyon esnasında kullanılan sondalar tek kullanımlık olmalı ve işlem bitince atılmalıdır. Aspirasyon hastanın ihtiyacı olduğu zamanlar yapılır. Belirli aralıkları yoktur.

Sekresyonlar koyu ise ağızdan beslenebilen hastaların sıvı alımı arttırılmalıdır ve odanın nemlendirilmesi sağlanmalıdır. Hastada gözle görülen sekresyonun olması, taşipne (hızlı solunum), dispne (nefes darlığı), huzursuzluk, terleme, hipertansiyon, taşikardi (nabız hızının dakikada 100 atımın üstüne çıkması), oskültasyonda hırıltı varlığı aspirasyon gereksiniminin olduğunu gösteren bulgulardır.

Aspirasyon işlemi 5-10 saniyeden fazla sürmemeli ve işlemler arasında 20-30 saniye olmalıdır. İşlem ardarda 3 kereden fazla uygulanmamalıdır. Hastanın sürekli oksijen satürasyonu değerlendirilmelidir. Aspirasyon esnasında, hastanın kalp atım hızı, ritmi, solunumunu ve cilt rengi gözlemlenmelidir.

Aspirasyon İşleminin Neden Olacağı Komplikasyonlar Nelerdir?

Hipoksemi, bradikardi ya da taşikardi, hipotansiyon veya hipertansiyon, kardiyak arrest, bronkospazm (bronşiollerin spazmı), atelektazi (akciğer sönmesi), intrakraniyel basınçta artma, enfeksiyon.

Uygulama esnasında direnç oluşursa kateter yanlış yerde demektir ve daha fazla ilerletilmeden geri çekilmelidir. Aspirasyon sonrasında hastanın oksijen miktarı ayarlanmalıdır. Yüksek konsantrasyon atelektaziye ve oksijen toksisitesine (oksijen zehirlenmesi) neden olabilmektedir.
Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.