Ana Sayfa » Sağlık » Kanser Nedir? Kanser Türleri, Kanser Tedavi Yöntemleri
Kanser Nedir? Kanser Türleri, Kanser Tedavi Yöntemleri
Kanser Nedir? Kanser Türleri, Kanser Tedavi Yöntemleri

Kanser Nedir? Kanser Türleri, Kanser Tedavi Yöntemleri

Kanser Nedir? Kanser Türleri, Kanser Tedavi Yöntemleri

Kanser nedir? Kanser türleri, kanser tedavi yöntemleri; kanser geçmişten geleceğe her toplum adına bir sağlık sorunu olmuş, olmaya da devam etmektedir. Kanser türleri ciddiyeti giderek artan yaşam standartlarını oldukça azaltan bir sağlık sorunudur. Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre ölüm nedeni olarak kanser hastalıkları ve hastalık grupları ikinci sırada yer almaktadır. Batı toplumlarında kansere yakalanma oranı ise yıl içerisinde 250-350 kişide birdir.

Kanser Nedir?

Kanser, çeşitli olarak etkilere maruz kalan hücrelerin değişime uğrayarak kontrolünü kaybetmesidir. Kanserleşen hücre ana kontrolünü kaybederek kontrolsüz şekilde bölünmeye ve diğer hücreleri de kanserleştirmeye meyillidir.

Normal düzeyde bir hücre gerekli ihtiyaçlar kapsamında bölünerek çoğalabilmektedir. Ancak kanserli hücrelerde bu gibi bir durum söz konusu değildir. Kanserli bir hücre kontrol edilemez bir şekilde çoğalır.
DNA tüm canlı varlıkların yaşamsal merkezi olarak kabul görmektedir. Kanserleşen bir hücrenin DNA’sında çeşitli hatalar ve aksaklıklar meydana gelmektedir. Normal düzeyde bir hücrede eğer bir hata mevcut ise vücut yapı birimleri bu hatalı hücreleri ortadan kaldırmaktadır. Ancak kanserli bir hücrede hatalı DNA dizilimi hatalı olarak çoğalmaya devam eder. DNA’da yer alan kanser oluşumunu öngören bu hatalı dizilim genlerine ise “onkogen” adı verilmektedir.

İnsan vücudunda kanser ve kanser türlerini oluşumunda etkin olarak rol oynayan onkogenlerin kaynağı ise çeşitli olarak mutasyonlar, gıdalardan ve dış ortamdan insan vücuduna giren karsinojen maddeler, virüsler ve en önemlilerinden birisi olan X ışınlarıdır.

Kanser türüne bağlı olarak genel kapsamda insan vücudunda yayılım gösterebilmektedir. Kanser ve kanser türlerinin en çok yayılım göstermeyi tercih ettikleri organlar ise beyin, akciğer ve karaciğerdir.

Kanser Türleri Nelerdir?

 • Larinks (Gırtlak) ve Hipofarinks (Yutak) Kanserleri,
 • Oral Kavite Kanseri,
 • Dudak Kanseri,
 • Tükrük Bezi Kanseri,
 • Safra Yolu Kanseri,
 • Safra Kesesi Kanseri,
 • Rahim (Endometrium) Kanseri,
 • Prostat Kanseri,
 • Pankreas Kanseri,
 • Özefagus (Yemek Borusu) Kanseri,

Başlıca kanser türleridir.

Türkiye kanser türleri standartlarına göre erkeklerde en sık rastlanılan kanser türleri prostat, kalın barsak, mide, rektum ve akciğerdir. Kadınlarda ise sıkça rastlanılan kanser hastalıkları türleri ise en başta meme olmak üzere kalın barsak, over, pankreas ve midedir. Her iki cinsiyette eşit oranda görülen kanser hastalık türleri ise cilt kanseridir. Cilt kanseri diğer kanser türleri arasında tedaviye en iyi cevap verip, ölüm oranı en az olan kanser türü olarak tespit edilmiştir.

Kanser Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bazı kanser türlerinin tedavisi mümkündür. Bu tedavi yöntemleri;

 • Evreleme, evreleme kanserin nerede yerleştiğinin, nerelere yayıldığının ya da vücutta diğer organları etkilenip etkilenmediğinin tanımlanmasıdır.
 • Biyolojik Tedavi, biyolojik tedavi immünoterapi olarak da bilinmektedir, kansere karşı vücut savunma mekanizmalarını harekete geçirir.
 • Hedefe yönelik tedaviler, bu ajanlar direkt olarak kanser hücrelerindeki proteinlerle bağlanırlar, böylelikle kemoterapi ilaçlarının aksine sağlıklı hücreleri etkilemeden sadece kanser hücrelerini öldürür.
 • Palyatif tedavi, kanser tedavi edilebilir olmakla birlikte her zaman mümkün olmamaktadır.
 • Tamamlayıcı veya alternatif tıp, tamamlayıcı veya alternatif tıp terimi alışılagelmiş geleneksel tedavi yöntemleri dışındaki tedavi, teknik ve ürünleri tanımlamak için kullanılır.
 • Cerrahi müdahale, cerrahi, kanserli dokunun vücuttan çıkartılmasıdır.
 • Hormonal tedavi, prostat kanseri ve meme kanseri gibi bazı kanserler vücutta hormon olarak adandırılan bazı maddelerin varlığında büyüyüp gelişirler.
 • Radyasyon tedavisi, bugün için kanser tedavisinde etkili olan ana yöntemler; cerrahi, kemoterapi, ve radyasyon tedavisidir.
 • Kemoterapi, kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek veya bu hücrelerin büyümesini kontrol altına almak için antikanser ilaçlar kullanılarak yapılan tedavidir. Kanser tedavisinde tek başına veya cerrahi ve radyoterapi ile birlikte uygulanabilir.

Ancak çoğu kanser türünde olduğu gibi, hastanın mutasyona uğramış olan hücrelerinin tedaviye cevap verebilmesi için erken teşhis en önemli rolü oynamaktadır.

Akciğer Kanseri Nedir? Akciğer Kanseri Belirtileri, Akciğer Kanseri Tedavisi
Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.