Fırat Kalkanı Operasyonunda Son Durum
Fırat Kalkanı Operasyonunda Son Durum

Fırat Kalkanı Operasyonunda Son Durum

Fırat Kalkanı Operasyonunda Son Durum

Fırat Kalkanı Operasyonunda Son Durum:

    Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı komutasında Başlatılan ‘’Fırat Kalkanı Operasyonu’’ çerçevesinde yapılan Kara harekatı genişleyerek devam ediyor. Başlatılan operasyon sonucunda bölgede Abd destekli Pyd tarafından kurulması planlanan Kürt Devleti projesi de engellenmiş bulunmaktadır.Peki Suriye’de kim kimi destekliyor:

Esad

      1-Esad; Rusya ve Çin tarafından desteklendiği bilinmekte. Bununla beraber İran ve Hizbullah tarafından da desteklenmekteyse de Fetih Ordusu, El Nusra Cephesi ve Ahrar Uş birliklerinin muhalif oldukları bilinmektedir.Bu muhalifler ılımlı olduklarından şimdiye kadar Esad’a karşı herhangi bir silahlı mücadeleye girişmemişlerdir.

Özgür Suriye Ordusu

      2-Özgür Suriye Ordusu; Suriyede’ki sivil katliama karşı bizzat Suriye halkı tarafından kurulan, Türkiye, Türkmenler ve Araplar tarafından desteklenmektedir. Esad karşıtı bir yapılanma durumunda. Suriye’nin özgürlüğü ve bağımsızlığı için savaşmaktadırlar.

Irak Şam İslam Devleti

      3-Irak Şam İslam Devleti; Abd’nin Irak’tan çekilmesi sonrası bölgede oluşan otorite boşluğu sonucunda Suriye’de başlayan ayaklanmalar neticesinde Suriye merkezli olarak kurulmuştur. Başlıca gelir kaynağı petrol olan bu örgüt insan ihtiyacını da Avrupa Ülkelerindeki Müslümanlardan karşılamaktadır.Ayrıca bu örgüt Abd, Rusya ve aynı zamanda koalisyon güçlerindeki bu kadar Devlet’le aynı anda savaşmasına rağmen nasıl hala daha ayakta kalabildiği merak konusu bulunmaktadır.

Pyd

       4- Pyd; Silahlı kanadı Ypg olan örgütün bir kolu Esad’ı desteklerken diğer kolu Esadın muhaliflerini; diğer bir ifadeyle bir kolunu Rusya destekliyor. Diğer kolunu Abd desteklemektedir.Tabi Abd’nin yapmış olduğu mali ve silah yardımlarının terör örgütü pkk’ya aktarıldığı da bilinmektedir.

Koalisyon Güçleri

      5-Koalisyon Güçleri;  Fransa, İngiltere, Avustralya, Belçika, Danimarka, Norveç, Kanada, Almanya, Suudi Arabistan, Bahreyn, Bae, Katar ve Asya Ülkeleri.Koalisyon güçlerinin asıl amacı ağırlıklı olarak Orta Doğuda Avrupa Birliği Ülkelerinin menfaatlerini korumaktır.

Türkiye Meşru Savunmasında haklıdır…

      Bundan sonraki süreçte güç dengeleri açısından çok Devletli bir sorun haline gelen bu meseleden ötürü üçüncü bir dünya savaşının çıkması ihtimaller dahilindedir. Hem yukarıdaki nedenlerden ötürü Türkiye haklıdır. Hemde böyle bir durumda Nato üyesi olan Türkiye’nin meşru müdafaa amaçlı olarak kalkan oluşturması uluslararası hukuka da uygundur. Abd destekli Fetö tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişiminin de Türkiye’yi ortadoğu masasından kaldırmak için yapıldığı bilinmektedir. Her ne sebeple olursa olsun Türkiye operasyonlarda haklıdır ve meşru müdafaa hakkını sonuna kadar kullanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.