Hakimler ve Savcılar Kurulu Basın Açıklaması
Hakimler ve Savcılar Kurulu Basın Açıklaması

Hakimler ve Savcılar Kurulu Basın Açıklaması

Hakimler ve Savcılar Kurulu Basın Açıklaması ( Hsk Basın Açıklaması );

        Hakimler ve Savcılar Kurulu Basın Açıklaması yaptı ( Hsk Basın Açıklaması );

BASIN AÇIKLAMASI

        Bir kısım basın ve yayın organlarında 2016 yılı ana kararnamesi münasebetiyle Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu aleyhine çıkan asılsız haberler üzerine aşağıdaki açıklamayı yapma ihtiyacı doğmuştur.

Kararname daha önceden açıklanan takvime göre açıklanmıştır.

        2016 yılı bölge adliye ve bölge idare ile ilk derece mahkemeleri ana kararnamelerinde uygulanacak prensipler ile süreci gösteren takvim, 29 Ocak 2016 tarihinde ilan edilmiş, kararname çalışmaları açıklanan takvime uygun olarak sürdürülerek ve planlandığı üzere 6 Haziran 2016 tarihinde sonuçlandırılmıştır.

Toplam 1038 hâkim ve Cumhuriyet savcısının ataması yapılmıştır.

        Bu süreçte bölge adliye mahkemesi kararnamesi 25 Mart 2016 tarihinde yayınlanmış olup, bu kararname ile bölge adliye mahkemelerine 766 sı birinci bölge ilk derece mahkemelerinden olmak üzere toplam 1038 hâkim ve Cumhuriyet savcısının ataması yapılmıştır.

        6 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan ana kararnameler ile adlî yargıda 3228, idarî yargıda ise 518 hâkim ve savcının ataması gerçekleştirilmiştir.

        İdari yargı ana kararnamesi ile bölge idare mahkemelerine 257, idare ve vergi mahkemelerine ise 261 hâkim ve Danıştay Savcısının ataması yapılmıştır.

Alt bölgelerden birinci bölgeye atamalar yapılmıştır.

        Bölge adliye ve bölge idare mahkemelerinin 20 Temmuz 2016 tarihinde faaliyete geçecek olması nedeniyle, kıdemli hâkim ve savcıların bu mahkemelere atanması sonucu birinci bölgelerde oluşan hâkim ve savcı açığının kapatılması amacıyla, alt bölgelerden birinci bölgeye atama yapıldığından, bu yıl çıkarılan ana kararnamelerin kapsamı genişlemiştir.

        Yukarıda açıklandığı üzere, kararnamelerin kapsamı ve yayınlanma tarihlerinin, gündemle irtibatlandırılması gerçeği yansıtmamaktadır.

        Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, görev ve yetkilerini hukuk devleti ilkesi çerçevesinde uygun bir şekilde kullanmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bekir BOZDAĞ
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanı

Kaynak:http://www.hsyk.gov.tr/duyurular/2016/Haziran/basin-aciklamasi.html

Hakkında Mustafa POLAT

Öz geçmiş; Erzurum'da doğdum. İlkokulu Erzurum Şeker İlkokulu'nda, Ortaokulu Erzurum Sabancı Ortaokulu'nda, Liseyi ise Erzurum Merkez İmam Hatip Lisesi'nde Üniversite'yi ise uygulanan katsayı zulmü nedeniyle Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde tamamladım. Üniversite eğitiminden sonra Erzurum Barosu'na kayıtlı olarak avukatlık yaptım. Kastamonu Üniversitesi Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans eğitimimi ''Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması'' teziyle başarıyla bitirmiş bulunmaktayım. Ayrıca Ceza hukuku alanında yazılmış 100'e yakın makalem bulunmaktadır. Evliyim. Biyografi: www.mustafapolat.com.tr

Göz at

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası Alan Mehmet Altan Tahliye Edildi.

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası Alan Mehmet Altan Tahliye Edildi.

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası Alan Mehmet Altan Tahliye Edildi.        Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.